Azərbaycanda 17 BOKT ötən ili zərərlə başa vurub - ADLARI
2020-ci ildə Azərbaycanda fəaliyyət göstərmiş və illik maliyyə hesabatını açıqlamış 42 BOKT-dan 17-si ötən ili (xalis) zərərlə başa vurub.
“Regional”, “Prior Credit”, “Falcon Finance”, “Gold Finance”, “Azinvestkredit”, “Birkart”, “İnkişaf üçün maliyyə”, “Fintrend”, “Finans İnvest”, “Viza Kredit”, “İDK”, “Union Kredit”, “MJ Financial Services”, “M Bulak”, “Azərbaycan Mikro-Kredit”, “İcraçı Kredit Agentliyi” və “Kredaqro”dur. Zərərin ən yüksək həddi "Kredaqro”da (1,416 milyon manat), ən aşağı həddi isə "Regional"da (4 min manat) qeydə alınıb.
1 BOKT-un – “Optimal Finance”ın gəlirləri və xərcləri eyni olub.
Qalan 24 BOKT isə müxtəlif məbləğlərdə (xalis) mənfəət əldə edib. Bu baxımdan ən yüksək göstərici "Embafinans"da (2,829 milyon manat), ən aşağı göstərici isə "Premier Kredit"də (5 min manat) qeydə alınıb.
2019-2020-ci illərdə bazarda olmuş və hesabat vermiş 39 BOKT-dan 12-si ötən il (xalis) mənfəətini artırıb. Bunlar “Brand Credit”, “International”, “Azmikroinvest”, “Avrasiya-Kredit”, “Asel Kredit”, “PSG Finans”, “Effektinvest”, “City Finance”, “TBC Kredit”, “İdeal Kredit”, “Aqrarkredit” və “Kəpəzdir”. Ən yüksək dinamika “Brand Credit”də (91,7 dəfə), ən aşağı dinamika isə “Kəpəz”də (1,7%) qeydə alınıb.
9 BOKT-un – “Embafinans”, “MCB”, “Finex Kredit”, “Kredit-Servis”, “Qafqaz-Kredit”, “Merkuri”, “FİNKA Azərbaycan”, “Viator Mikro-Kredit Azərbaycan” və “Finoko”nun isə (xalis) mənfəəti azalıb. Ən çox azalma “Finoko”da (96,3%), ən az azalma isə “Embafinans”da (13%) qeydə alınıb.
2 BOKT-un – “MF Financial Services” və “Union Kredit”in (xalis) zərəri artıb. Müvafiq olaraq 27,4 dəfə və 3 dəfə.
4 BOKT-un – “Finans İnvest”, “Birkart”, “Falcon Finance” və “Regional”ın isə (xalis) zərəri azalıb. Ən çox azalma “Regional”da (73,3%), ən az azalma isə “Finans İnvest”də (29,7%) qeydə alınıb.
3 BOKT - “Kredex”, “Premier Kredit” və “TCF” 2020-ci ili (xalis) mənfəətlə, 2019-cu ili (xalis) zərərlə, 9 BOKT - “Azərbaycan Mikro-Kredit”, “Azinvestkredit”, “Gold Finance”, “İcraçı Kredit Agentliyi”, “İDK”, “İnkişaf üçün Maliyyə”, “Kredaqro”, “M Bulak” və “Viza Kredit” isə ötən ili (xalis) zərərlə, əvvəlki ili isə (xalis) mənfəətlə başa vurub, odur ki,bu kredit təşkilatlarının (xalis) mənfəətinin / zərərinin dinamikasını hesablamaq mümkün olmayıb.