Aktivlərindən ən yaxşı istifadə edən sığorta şirkətləri - SİYAHI
Azərbaycanda fəaliyyət göstərən 20 sığorta şirkəti ötən ili 60,5 milyon manat xalis mənfəətlə başa vurub ki, bu da onların bu il yanvarın 1-nə malik olduqları 1 milyard 216,5 milyon manat məbləğində aktivlərin 5%-i qədərdir.
Ayrı-ayrı sığorta şirkətlərində isə sözügedən nisbət fərqlidir. Belə ki, 2021-ci ildən mənfəətlə çıxmış 16 sığorta şirkəti arasında aktivlərindən ən yaxşı istifadə edəni "Qala Sığorta" ASC olub. Bu şirkətin əldə etdiyi mənfəət aktivlərinin 17,7%-ni təşkil edib. Baxmayaraq ki, "Qala Sığorta" aktivlərinin məbləğinə görə ölkədə 5-cidir.
Fəaliyyət effektivliyinə görə, 2-ci yeri isə “Aqrar Sığorta Müştərək Sığorta Şirkəti” ASC tutub. Bu şirkət ötən il aktivlərinin 17,4%-i qədər mənfəət əldə edib. Bu arada, "Aqrar Sığorta" aktivlərinin məbləğinə görə, 20 sığorta şirkəti arasında 20-ci yerdə qərarlaşıb.
3-cü yerə isə “Qala Həyat Sığorta" ASC sahib çıxıb. Bu şirkətin illik mənfəəti aktivlərinin 10,4%-i qədər olub. Halbuki, "Qala Həyat Sığorta" aktivlərinin məbləğinə görə, sığorta şirkətləri arasında 8-cidir.
Mənfəətlə işləyən qalan 13 sığorta şirkətindən isə 1-də sözügedən göstərici 10,3%, 11 şirkətdə 1-10% arasında, 1 şirkətdə isə 0-1% arasında dəyişir.