“CPM-İnvest” aktivlərindən ən yaxşı istifadə edən investisiya şirkətidir
Azərbaycan Mərkəzi Bankından yenicə lisenziya almış “Troni” istisna olmaqla, ölkədə fəaliyyət göstərən 11 investisiya şirkəti 2021-ci ili 7 milyon 753 min manat xalis mənfəətlə başa vurub ki, bu da onların bu il yanvarın 1-nə malik olduqları 185, milyon 154 min manat məbləğində aktivlərin 4,2%-i qədərdir.
Ayrı-ayrı investisiya şirkətlərində isə sözügedən nisbət fərqlidir. Belə ki, ötən ildən mənfəətlə çıxmış 9 investisiya şirkəti arasında aktivlərindən ən yaxşı istifadə edəni "CPM-İnvest” olub. Onun əldə etdiyi xalis mənfəət aktivlərinin 20,3%-ni təşkil edib. Baxmayaraq ki, "CPM-İnvest" aktivlərinin məbləğinə görə, ölkədə 8-cidir.
Fəaliyyət effektivliyinə görə, 2-ci yeri “Azfinance” tutub. Bu investisiya şirkəti 2021-ci ildə aktivlərinin 17,2%-i qədər xalis mənfəət əldə edib. Halbuki, “Azfinance” aktivlərinin məbləğinə görə, 11 investisiya şirkəti arasında 6-cı yerdə qərarlaşıb.
3-cü yerə isə "Xalq Kapital" sahib çıxıb. Bu investisiya şirkətinin ötənilki xalis mənfəəti aktivlərinin 12,5%-i qədər olub. Bu arada, “Xalq Kapital” aktivlərinin məbləğinə görə, investisiya şirkətləri arasında 9-cu yerdədir.