Azərbaycanın iri bankının xalis mənfəəti 2 dəfə artıb
Azərbaycanın ən böyük banklarından biri olan "Xalq Bank" 2022-ci ilin birinci yarısını (yanvar-iyun dövrünü) 11 milyon 828 min manat xalis mənfəət ilə başa vurub. Bank ötən ilin eyni dövrünü 5 milyon 819 min manat xalis mənfəət ilə bağlamışdı. Beləliklə, 2021-ci ilin 1-ci yarısı ilə müqayisədə 2022-ci ilin 1-ci yarısında "Xalq Bank"ın xalis mənfəəti 2 dəfə artıb. Xalis mənfəətin artması gəlirlərin artması və aktivlər üzrə mümkün zərərlərin ödənilməsi üçün xüsusi ehtiyatın yaradılmasına ayırmanın azalması ilə əlaqədardır.
Marja xəbər verir ki, "Xalq Bank"ın faiz gəlirləri 2021-ci ilin 1-ci yarısında 47 milyon 249 min manat ikən, 2022-ci ilin 1-ci yarısında 51 milyon 38 min manata yüksəlib (3 milyon 788 min manat və ya 8% artıb). Bankın qeyri-faiz gəlirləri isə 5 milyon 584 min manatdan 9 milyon 535 min manata qalxıb (3 milyon 952 min manat və ya 70,7% artıb).
2021-ci ilin 1-ci yarısı ilə müqayisədə 2022-ci ilin 1-ci yarısında "Xalq Bank"ın əməliyyat mənfəəti 16,2% artaraq 19 milyon 642 min manat təşkil edib. Bank 2021-ci ilin eyni dövründə 16 milyon 901 min manat əməliyyat mənfəəti əldə etmişdi.
Bankın aktivlər üzrə mümkün zərərlərin ödənilməsi üçün xüsusi ehtiyatın yaradılmasına ayırması 8 milyon 192 min manatdan 5 milyon 262 min manata düşüb.
30 İyun 2022-ci il tarixində "Xalq Bank" ASC 2 milyard 532 milyon 370 min manat cəmi aktivlərə, o cümlədən 1 milyard 450 milyon 158 min manat kredit portfelinə (müştərilərə verilmiş kreditlər) malik olub. Bank 2021-ci ilin sonunda 2 milyard 339 milyon 392 min manat cəmi aktivlərə və 1 milyard 406 milyon 980 min manat kredit portfelinə malik idi. Beləliklə, 2022-ci ilin ilk 6 ayında "Xalq Bank"ın cəmi aktivləri 192 milyon 978 min manat və ya 8,2%, kredit portfeli isə 43 milyon 178 min manat və ya 3,1% artıb.
2021-ci ilin sonu ilə müqayisədə Xalq Bankda depozitlər 162 milyon 341 min manat və ya 10,5% artaraq 30 iyun 2022-ci il tarixində 1 milyard 705 milyon 609 min manata çatıb.
30.06.2022-ci il tarixində "Xalq Bank" 450 milyon 200 min manat məcmu kapitala malik olub.