Azərbaycanda bir gündə rekord sayda buynuz qişa transplantasiyası əməliyyatları keçirilib
19-20 noyabr tarixlərində Akademik Zərifə Əliyeva adına Milli Oftalmologiya Mərkəzində növbəti buynuz qişa transplantasiyası əməliyyatları həyata keçirilib.
Marja.az-ın əldə etdiyi məlumata görə, iki gündə müxtəlif patologiyalı 21 xəstəyə buynuz qişa köçürülüb. Ölkəmizdə ilk dəfə olaraq bir gündə 13 xəstəyə buynuz qişa transplantasiyası əməliyyatı icra edilib.
"Əməliyyat texnikasının çətinliyini və həcmini nəzərə alsaq, bir gündə bu sayda əməliyyatın icrası ölkədə ilk dəfə idi", - təqdim edilən məlumatda bildirilir.
Bütün əməliyyatlar Həsənov Cəmil tərəfindən həyata keçirilib, anesteziya Haqverdiyev Fərhan tərəfindən verilib, əməliyyat tibb bacısı Cəfərova Esmira, anestezist-tibb bacıları Mövlamlı Fidan və Nadirova Xəyalə idi.
"Əslində bu işin təşkilində demək olar ki, bütün mərkəzin işçiləri iştirak etmişdi. Yaradılan şəraitə görə mərkəzin kollektivi rəhbərliyinə və təşkilat işlərində iştirak edən hər bir kəsə dərin təşəkkürünu bildirir", - məlumatda deyilir.