"Rabitəbank" 2023-cü ilin ilk rübü üzrə maliyyə vəziyyətini açıqladı
Bnak 2023-ün ilk rübünü mənfəət ilə başa vurub"Rabitəbank" ASC 2023-cü ilin 1-ci rübü (yanvar-mart) üzrə maliyyə göstəricilərini açıqlayıb.
Marja.az xəbər verir ki, "Rabitəbank" 2023-cü ilin 1-ci rübünü 5 milyon 79 min manat xalis mənfəət ilə başa vurub.
Bank 2022-ci ilin 1-ci rübünü 5 milyon 73 min manat xalis mənfəət ilə bağlamışdı. Beləliklə, "Rabitəbank"ın xalis mənfəəti 2022-ci ilin 1-ci rübü ilə müqayisədə 2023-cü ilin 1-ci rübündə cüzi (6 min manat) artıb.
2023-cü ilin 1-ci rübündə "Rabitəbank"ın cəmi əməliyyat gəlirləri (faiz və qeyri-faiz gəlirləri) 30 milyon 967 min manat təşkil edib ki, bu da 2022-ci ilin 1-ci rübü ilə müqayisədə 21,3% və ya 5 milyon 438 min manat çoxdur. 2022-ci ilin 1-ci rübündə Bankın cəmi əməliyyat gəlirləri 25 milyon 529 min manat təşkil etmişdi.
2023-cü ilin 1-ci rübündə "Rabitəbank"ın cəmi əməliyyat xərcləri (faiz və qeyri-faiz xərcləri) 25 milyon 999 min manat təşkil edib ki, bu da 2022-ci ilin 1-ci rübü ilə müqayisədə 31,1 % və ya 6 milyon 169 manat çoxdur. 2022-ci ilin 1-ci rübündə Bankın cəmi əməliyyat xərcləri 19 milyon 829 min manat təşkil etmişdi.
"Rabitəbank"ın əməliyyat mənfəəti 2022-ci ilin ilk rübündə 4 milyon 968 min manat ikən, 2023-cü ilin ilk rübündə 5 milyon 700 min manat təşkil edib (Bankın əməliyyat mənfəəti 732 min manat artıb).
2023-cü ilin 1-ci rübündə Rabitəbank"ın mümkün zərərlər üçün yaradılan ehtiyatlara ayırdığı vəsait 626 min manat təşkil edib. 2022-ci ilin ilk rübündə isə ehtiyatdan azad olmuş 11 min manat Bankın mənfəətinə əlavə edilmişdi.
31 Mart 2023-cü il tarixində "Rabitəbank"ın cəmi aktivləri 924 milyon 384 min manat təşkil edib ki, bu da 2022-ci ilin sonu ilə müqayisədə 3,2% və ya 30 milyon 605 min manat azdır. Bank 2022-ci ilin sonunda 954 milyon 989 min manat cəmi aktivlərə malik idi. Aktivlərin azalması nağd pulun və qiymətli kağızlara investisiyaların azalması ilə bağlıdır.
"Rabitəbank"ın kredit portfeli (müştərilərə verilmiş kreditlər) 2022-ci ilin sonu ilə müqayisədə 3,6% və ya 22 milyon 50 min manat artaraq 31 Mart 2023-cü il tarixində 632 milyon 927 min manat təşkil edib.2022-ci ilin sonunda Bankın kredit portfeli 610 milyon 877 min manata çatmışdı.
"Rabitəbank"ın qiymətli kağızlara investisiyaları 31 milyon 420 min manat azalaraq 86 milyon 498 min manata geriləyib.
31 Mart 2023-cü il tarixində "Rabitəbank"ın depozit portfeli 549 milyon 456 min manat təşkil edib ki, bu da 2022-ci ilin sonu ilə müqayisədə 9,5% və ya 57 milyon 547 min manat azdır. Bank 2022-ci ilin sonunda 607 milyon 4 min manat cəmi depozitlərə malik idi.
MƏCMU KAPİTALI 104 MİLYON MANATDAN ÇOXDUR
31 Mart 2023-cü il tarixində "Rabitəbank" 104 milyon 490 min manat məcmu kapitala malik olub. Bank 31 dekabr 2022-ci il tarixində 109 milyon 40 min manat məcmu kapitala malik idi.