Bank xalis mənfəətinin 2,5 dəfə artdığını açıqladı - AKTİVLƏRİ 700 MİLYON MANATI AŞIB
"Premium Bank" ASC 2023-cü ilin 1-ci rübünü (yanvar-mart) 3 milyon 506 min manat xalis mənfəət ilə başa vurub. Bank ötən ilin eyni dövrünü 1 milyon 393 min manat xalis mənfəət ilə bağlamışdı. Beləliklə, "Premium Bank"ın xalis mənfəəti 2022-ci ilin 1-ci rübü ilə müqayisədə 2023-cü ilin 1-ci rübündə 2,5 dəfə artıb. Xalis mənfəətin artması gəlirlərin artmasından və ehtiyatlardakı vəsaitdən mənfəətə əlavə edilməsindən qaynaqlanır.
Marja xəbər verir ki, "Premium Bank"ın cəmi əməliyyat gəlirləri (faiz və qeyri-faiz gəlirləri) ötən ilin ilk rübündə 11 milyon 227 min manat ikən, 2023-cü ilin ilk rübündə 12 milyon 402 min manata yüksəlib.
2023-cü ilin 1-ci rübündə mümkün zərərlər üçün yaradılan məqsədli ehtiyatlardan azad olmuş 736 min manat da "Premium Bank"ın 2 milyon 770 min manat əməliyyat mənfəətinə əlavə edilib. 2022-ci ilin 1-ci rübündə Bank 2 milyon 149 min manat əməliyyat mənfəətindən 757 min manat mümkün zərərlər üçün yaradılan məqsədli ehtiyatlara ayırmışdı.
BANKIN AKTİVLƏRİ 700 MİLYON MANATI AŞIB
2022-ci ilin sonu ilə müqayisədə ilk rübdə "Premium Bank"ın cəmi aktivləri 8 milyon 725 min manat artaraq 700 milyon 927 min manata, o cümldən kredit portfeli (müştərilərə verilmiş cəmi kreditlər) 31 milyon 784 min manat artaraq 468 milyon 752 min manata çatıb.
31 Mart 2023-cü il tarixində "Premium Bank" ASC 170 milyon 785 min manat məcmu kapitala malik olub. Bank ötən ilin sonunda 175 milyon 718 min manat məcmu kapitala malik idi.