Banklarda əmanəti olanlar 4 ayda 190,5 milyon manat qazanıblar
2023-cü ilin ilk 4 ayında (yanvar-aprel) banklar tərəfindən əmanətçilərə depozitlər üzrə 190,5 milyon manatlıq faizlər ödənilib.
Marja.az Mərkəzi Banka istinadən xəbər verir ki, 2022-ci ilin ilk 4 ayı ilə müqayisədə depozitlər üzrə ödənilən faizlər 56,2 milyon manat və ya 41,8% artıb. Ötən ilin eyni dövründə banklar əmanətçilərə 134,3 milyon manat depozitlər üzrə faizlər ödəmişdi.
O cümlədən, 2023-cü ilin ilk 4 ayında müddətli depozitlər üzrə ödənilmiş faizlər 115,6 milyon manat olub.
Aprel ayında əmanət sahiblərinə 47,7 milyon manat faizlər ödənilib.
Qeyd edək ki, 2022-ci ildə əmanətçilərə 459 milyon manat depozit faizləri, o cümlədən 418,7 milyon manat müddətli depozit faizləri ödənlmişdi.
2023-cü ilin yanavar-aprel dövründə bankların faiz gəlirləri 1 milyard 97 milyon 100 min manata, qeyri-faiz gəlirləri isə 374 milyon 935 min manat təşkil edib.
01.05.2023-cü il tarixində əhalinin əmanətləri 12 milyard 211.6 milyon manat təşkil edib. Aprel ayında əhalinin cəmi əmanətləri 247,2 milyon manat artıb.