Putin: Qara dəniz taxıl sazişi mənasız oldu
Rusiya prezidenti Vladimir Putin Qara dəniz taxıl sazişinin mənasını itirdiyini və buna görə də Rusiyanın bu sazişdən çıxdığını bildirib.Bazar ertəsi günü bir qədər əvvəl dərc olunan məqaləsində Rusiya prezidenti Vladimir Putin yazıb ki, Rusiya Ukrayna taxılının təhlükəsiz ixracını təmin edən Qara Dəniz Taxıl Sazişindən çıxıb, çünki saziş öz mənasını itirib.
Marja xəbər verir ki, Kremlin saytında yer alan məqaləyə görə, Putin deyib ki, “insani məqsədini yerinə yetirməyən” taxıl müqaviləsinin davam etdirilməsi mənasını itirib.
Müharibəyə baxmayaraq Moskva bir il əvvəl qlobal ərzaq böhranını yüngülləşdirmək üçün Ukraynaya Qara dəniz limanlarından taxıl ixrac etməyə icazə verən sazişdən ötən həftə çıxıb.
Putin, Rusiyanın razılaşmanın uzadılması ilə bağlı şərtlərinə məhəl qoyulmadığını deyib. O, Sankt-Peterburqda keçiriləcək Rusiya-Afrika sammitindən əvvəl verdiyi açıqlamada, "Əmin olun ki, ölkəmiz Ukrayna taxılını əvəz edə bilər. Biz bu il rekord məhsul gözləyirik".
Qara dəniz taxıl sazişnin müddəti iyulun 18-də başa çatıb. Rusiya sazişin uzadılmasına etiraz edib.