Lirə üçün həlledici ola biləcək qərar - Bu gün Türkiyə faiz qərarını açıqlayacaq
Bu gün Türkiyə Cümhuriyyəti Mərkəzi Bankı (TCMB) növbəti faiz qərarını açıqlayacaq.
Marja.az xəbər verir ki, TCMB-nin əsas faizini (uçot dərəcəsini) 17,5%-dən 20%-ədək yüksəldəcəyi gözlənilir.
TCMB əvvəlki iclasda faizini 2,50 faiz bəndi artıraraq 17,5%-ə çatdırmışdı.
Bakı vaxtı ilə saat 08:20-də Dollar/Türk Lirəsi məzənəsi 27,20 lirə səviyyəsində olub.
İqtisadçılar arasında keçirilmiş sorğuya görə, TCMB faizini 18,50% -20,00% civarına çatdıracaq. Həmçimim, TCMB-inin 2023-cü ilin sonunda faizini 25% -30% civarınadək artıracağı gözlənilir.
Xatırladaq ki, Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın son zamanlara qədər apardığı siyasət nəticəsində TCMB bir həftəlik repo faizini (əsas faiz dərəcəsi) 2021-ci ildəki 19%-dən 8,5%-ə endirilmişdi. Seçki öncəsi yüksək inflyasiyaya baxmayaraq, faiz dərəcələri aşağı səviyyədə saxlanılmış, TL-nin daha da ucuzlaşmasının qarşısını almaq üçün TCMB ehtiyatlarından istifadə edilmişdi. Seçkidən sonra Maliyyə naziri və Mərkəzi Bankın sədri dəyişdirilmiş, faizin artırılmasına qərar verilmişdir. İyun və iyul ayından TCMB faizini 9 faiz bəndi artıraraq 8,5%-dən 17,5%-ədək yüksəldib. Türkiyə Mərkəzi Bankı inflyasiya proqnozunda əhəmiyyətli bir yaxşılaşma əldə olunana qədər mərhələli şəkildə sərt pul siyasətinin davam edəcəyini bildirib.