Reinteqrasiya və iqtisadiyyat - "663 milyon dollarlıq məhsul"
Azərbaycan hakimiyyəti və Qarabağ ermənilərinin nümayəndələri danışıqlara başlayıblar.
Marja.az Rusiya mətbuatına istinadən xəbər verir ki, 2022-ci ildə Qarabağdakı qondarma dövlətin "iqtisadiyyatının" həcmi (ümumi daxili məhsulu) 663 milyon ABŞ dolları həcmində qiymətləndirilmişdir. Bu barədə qondarma dövlətin "Statistika Xidməti" məlumat yaymışdır. 663 milyon ABŞ dolları Azərbaycanın ötənilki ümumi daxili məhsulunun (ÜDM) cəmi 0,8%-ni təşkil etmişdir.
Qeyd edək ki, 2022-ci ildə Azərbaycan iqtisadiyyatının həcmi ABŞ valyutası ilə ifadədə 78,8 milyard dollar təşkil etmişdir. Bu barədə Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatında deyilir.
Qeyd edək ki, qondarma rejim Ermənistan dramından istifadə edir. 2022-ci ildə qondarma respublikanın "ÜDM-i" 288,8 milyard erməni dramı təşkil edib.
Qarabağda guya 120 min ermənini yaşadığı bildirilir. Bu qeyri-dəqiq say Azərbaycan əhalisinin sayından 84 dəfə azdır. 2023-cü ilin avqust ayının əvvəlində Azərbaycan əhalisinin say 10 milyon 157 min 406 milyon nəfər təşkil edib.