Qazaxıstan prezidenti Rusiyanı sakitləşdirmək üçün açıqlama verib
Qazaxıstan prezidenti Kasım-Jomart Tokayev, bəzi siyasi xadimlərin guya ölkəsinin Qərblə flört etmək və Rusiya ilə əməkdaşlıqdan uzaqlaşmaqda ittihamlarının doğru olmadığını bildirib.
O, Almaniya kansleri Olaf Şolzla danışıqlardan sonra keçirdiyi mətbuat konfransında deyib: “Qazaxıstan anti-Rusiya deyil, biz dünyanın ən uzun sərhədi ilə bizi birləşdirən Rusiya ilə hərtərəfli əməkdaşlıq kursuna möhkəm sadiqik”.
Bundan başqa, Tokayev qeyd edib ki, Rusiya və Qazaxıstan arasında çoxillik ticarət və humanitar əlaqələr mövcuddur.
Tokayevin sözlərinə görə, sanksiyalar qlobal vəziyyətin sabitliyinin pozulması səbəbindən hazırda son dərəcə gərgin olan beynəlxalq münasibətlərin normallaşdırılması üçün yersiz vasitədir.
Bundan əlavə, o qeyd edib ki, Qazaxıstan sanksiyalara məruz qalan mallarla ticarət aparmıq və Rusiyaya paralel idxalda iştirak etmir. Bununla belə, ənənəvi malların ticarəti artır və Rusiya ilə ticarət dövriyyəsi 2022-ci ildə 25 milyard dollara çatıb.
Tokayev bir gün əvvəl Berlində səfərdə idi və kansler Şolzla birgə mətbuat konfransında Qazaxıstanın Rusiyaya qarşı sanksiyalar rejiminə əməl edəcəklərini və onlardan yayınmalara imkan verməyəcəklərini bildirmişdi.