“Azərbaycan yaxın 10 ildə içməli su ilə bağlı sıxıntı yaşamayacaq” - NAZİR MÜAVİNİ
"Azsulu ölkə olmağımıza baxmayaraq, Azərbaycan yaxın 10 ildə içməli su ilə bağlı sıxıntı yaşamayacaq. Bunun üçün əsas şərt sudan səmərəli və qənaətlə istifadə etməkdir".
Bunu açıqlamasında ekologiya və təbii sərvətlər nazirinin müavini Vüqar Kərimov deyib.
O qeyd edib ki, hazırda Azərbaycanda içməli və suvarma sularında böyük itkilər var: "Gürcüstanda da məsələlər eyni formadadır. Orada da içməli və suvarma suları ilə bağlı itkilərin həcmi böyükdür. Əsasən içməli suyun nəql olunması transferində böyük itkilərimiz mövcuddur. Növbəti dövrlərdə iki ölkə arasında suyun keyfiyyəti və həcmindən başlamış, qənaətli istifadəsinə qədər müxtəlif layihələrin birgə həyata keçirilməsi müzakirə olunacaq".
Nazir müavini söyləyib ki, Azərbaycanın su ehtiyatları həm də qonşu ölkələrlə bağlıdır: "Belə olanda da bu cür məsələləri sıx əməkdaşlıq, dost və qonşuluq münasibətləri kontekstində həll edə bilirik".