Bu bankın xalis mənfəəti 3,6 dəfə artıb
"Bank Avrasiya" ASC 2023-cü ilin 9 ayını 3 milyon 953 min manat xalis mənfəət ilə başa vurub. Bank ötən ilin eyni dövrünü 1 milyon 91 min manat xalis mənfəət ilə bağlamışdı. Beləliklə, 2023-cü ilin 9 ayında 2022-ci ilin eyni dövrü ilə müqayisədə "Bank Avrasiya" ASC-nin xalis mənfəəti 3,6 dəfə artıb. Xalis mənfəətin artması faiz gəlirlərinin artmasından və mümkün zərərlər üçün yaradılan məqsədli ehtiyatlara ayrılan vəsaitin azalmasından qaynaqlanır.
Marja.az xəbər verir ki, "Bank Avrasiya" faiz gəlirləri 2023-cü ilin 9 ayında 2022-ci ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 32,4% artaraq 12 milyon 217 min manat, qeyri-faiz gəlirləri isə təxminən dəyişməyərək ötən ilin 9 ayındakı səviyyədə - 2 milyon 53 min manat təşkil edib.
Ötən ilin 9 ayının yekununda "Bank Avrasiya"nın əməliyyat mənfəəti 4 milyon 50 min manat ikən, cari ilin 9 ayının yekununda 5 milyon 505 min manat olub. Mümkün zərərlər üçün yaradılan məqsədli ehtiyatlara ayrılan vəsait isə 1 milyon 408 min manat azalaraq 1 milyon 552 min manat təşkil edib.
30 Sentaybr 2023-cü il tarixində "Bank Avrasiya" 202 milyon 243 min manat cəmi aktivlərə, o cümlədən 142 milyon 242 min manat kredit portfelinə (müştərilərə verilmiş kreditlər) malik olub. Bank ötən ilin sonunda 224 milyon 268 min manat cəmi aktivlərə və 125 milyon 352 min manat kredit portfelinə malik idi.