"Paşinyan Zelenskinin yolu ilə gedir"
"Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanın Avropa Parlamentindəki çıxışı tamamilə məsuliyyətsizlikdir".
Marja.az xəbər verir ki, bunu Moskvadakı yüksək rütbəli mənbə "RİA Novosti"yə bildirib.
Mənbənin sözlərinə görə, Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanın oktyabrın 17-də Avropa Parlamentində çıxışı, xüsusilə Rusiya və Rusiya-Ermənistan münasibətləri ilə bağlı tamamilə məsuliyyətsiz və təxribat xarakterli çıxış kimi qiymətləndirilməlidir.
“Biz görürük ki, əgər Moldovanı iki nömrəli Ukrayna hesab etsək, onlar Ermənistanı 3 nömrəli Ukraynaya çevirməyə çalışırlar. Paşinyan Vladimir Zelenskinin yolu ilə gedir”, - mənbə qeyd edib.
Paşinyan Strasburqda çıxışı zamanı Rusiya sülhməramlılarını erməni əhalisinin Qarabağdan köçməsi fonunda fəaliyyətsizlikdə ittiham edib. Ermənistanın baş naziri konkret ölkələrin adını çəkmədən müttəfiqlərini də tənqid edib. Onun bəyanatına görə, 100 min insan Qarabağdan Ermənistana gələrkən, müttəfiqlər “nəinki kömək etmədilər, hətta hakimiyyət dəyişikliyi ilə bağlı ictimai çağırışlar etdilər”.
Qeyd edək ki, Ermənistan Qarabağdakı qondarma rejimi dəstəkləyib, lakin onun suverenliyini heç vaxt tanımayıb. Bu ilin əvvəlində Paşinyan bildirib ki, region Azərbaycanın bir hissəsidir.
Mənbə qeyd edib ki, sentyabrın sonunda tanınmamış respublika 2024-cü il yanvarın 1-dən ləğv edildiyini bəyan edib, Azərbaycan lideri İlham Əliyev ölkənin ərazi bütövlüyünün bərpa olunduğunu bəyan edib.