Azərbaycandan Rusiyaya gedənlərin sayı kəskin artıb
2022-ci ilin yanvar-oktyabr ayları ilə müqayisədə xarici ölkələrə gedən Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının ümumi sayı 27,1 faiz artaraq 1 milyon 545,2 min nəfər olmuşdur.
Marja.az Dövlət Sərhəd Xidmətinin məlumatına istinadən xəbər verir ki, Rusiya Federasiyasına gedən Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının sayı 1,5 dəfə, Gürcüstana gedənlərin sayı 31,6 faiz, Türkiyəyə gedənlərin sayı 20,7 faiz artmış, İrana gedənlərin sayı 13,9 faiz azalmışdır.
Ölkə vətəndaşlarının 44,3 faizi Türkiyəyə (684 min 523 nəfəri), 21,3 faizi (329 min 127 nəfəri) Rusiya Federasiyasına, 9 faizi (139 min nəfəri) Gürcüstana, 7,5 faizi İrana, 17,9 faizi digər ölkələrə səfər etmişdir. Gedənlərin 65,2 faizini kişilər, 34,8 faizini qadınlar təşkil etmişdir.
2023-cü ilin yanvar-oktyabr aylarında Azərbaycan Respublikasına dünyanın 186 ölkəsindən 1 miylon 723,6 min və ya əvvəlki ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 30,3 faiz çox əcnəbi və vətəndaşlığı olmayan şəxs gəlmişdir. Gələnlərin 30,7 faizi (529 min 145 nəfəri) Rusiya Federasiyası, 17,9 faizi (308 min 524 nəfəri) Türkiyə, 7,7 faizi İran, 5,1 faizi Hindistan, 4,8 faizi Gürcüstan, 4,1 faizi Səudiyyə Ərəbistanı, 2,8 faizi Qazaxıstan, 2,5 faizi Pakistan, 1,9 faizi Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, 1,8 faizi Özbəkistan, 1,6 faizi İsrail, hər birindən 1,5 faiz olmaqla Ukrayna və Küveyt, 1,4 faizi Belarus, hər birindən 1,2 faiz olmaqla Türkmənistan və Çin, 1,1 faizi Böyük Britaniya, 11,2 faizi digər ölkələrin vətəndaşları olmuşdur. Gələnlərin 69,9 faizini kişilər, 30,1 faizini qadınlar təşkil etmişdir.