"2024-də qızılın qiyməti 2300 dollaradək yüksələcək"
Rusiyanın maliyyə təşkilatı “Qazprombank”ın analitikləri 2024-cü ilin sonuna kimi qızılın qiymətinin bir unsiya üçün 2300 dollar səviyyəsinə yüksələcəyini proqnozlaşdırırlar.
Marja.az xəbər verir ki, Bankın sorğusuna əsasən, gələn il qızılın orta qiymətinin 2170 dollar olacağı gözlənilir ki, bu da 2023-cü ildə bir unsiya üçün 1945 dollar proqnozlaşdırılan qiymətdən xeyli yüksəkdir.
Koronavirus pandemiyası, inflyasiyanın və faiz dərəcələrinin artması kimi qlobal qarışıqlıqlara baxmayaraq, qızıl stabil performansını qoruyub. Bu, qızılın investisiya aktivi kimi "qoruyucu" xüsusiyyətləri və tələb mənbələrinin müxtəlifliyi, o cümlədən investisiya və spekulyativ aktiv, hedcinq aləti, lüks əşya və sənaye metalı kimi istifadəsi ilə bağlıdır.
Hazırda qızılın 1 unisyası 2080 dollardan ticarət olunur. Əgər proqnoz doğru çıxarsa gələn il qızıl 10% civarında bahalaşa bilər.