"AvtoVAZın 2030-cu ilə qədər yeni inkişaf strategiyasını təsdiqlənib
Rusiyanın "AvtoVAZ" şirkətinin İdarə Heyəti 2030-cu ilə qədər yeni inkişaf strategiyasını təsdiqləyb.
Marja.az xəbər verir ki, bu müddət ərzində 12 yeni modelin istehsalının mənimsənilməsi nəzərdə tutulur.
Təsdiq edilmiş plana əsasən, 2024-cü ildə şirkət 500 min avtomobil istehsal edəcək. Eyni zamanda, Lada etiraf edir ki, 2023-cü il üçün 400 min avtomobil yığmaq niyyətində olan planı sanksiyalara görə yerinə yetirilə bilməyib.
2023-cü ildə İjevskdə Lada Largus universal modelinin yığılmasına başlanıb. İlk dəfə olaraq, Largus təkcə benzinlə deyil, həm də tam elektriklə işləyən versiyaya sahib olacaq. Bundan əlavə, 2024-cü ildə Lada Aura -nın istehsalına başlanmalıdır. Qiyməti daha aşağı olacaq Lada Iskra sedanlarının yığılmasına başlamaq da planlaşdırılır, lakin onların satışına 2025-ci ildən tez başlanılmayacaq.
2026-cı ildə Lada Vesta-nın bazasında ön ötürücülü krossoverin buraxılacağı gözlənilir.
Nəhayət, AvtoVAZ-ın nəzarətində olan Sankt-Peterburqdakı keçmiş Nissan zavodunda “şərq tərəfdaşı” ilə birlikdə avtomobillərin kütləvi istehsalı planlaşdırılır. İndiyədək yalnız FAW Bestune T77 əsasında Lada X-Cross 5 təqdim edilib.