Türkiyə Mərkəzi Bankının iyunda da faiz dərəcəsinə toxunmayacağı proqnozlaşdırılır
Türkiyə Cümhuriyyəti Mərkəzi Bankının (TCMB) iyunun 27-də keçiriləcək iclasında puı siyasəti faizini 50% səviyyəsində sabit saxlayacağı proqnozlaşdırılır.Bazar iştirakçıları Türkiyə Cümhuriyyəti Mərkəzi Bankının (TCMB) iyun ayında faiz dərəcəsinə toxunmayacağını proqnozlaşdırırlar.
Marja.az xəbər verir ki, Bloomberg-in 26 qurumun iştirakı ilə keçirdiyi sorğuya görə, Mərkəzi Bank 27 İyun Cümə axşamı günü pul siyasəti faizini 50% səviyyəsində dəyişməz saxlayacaq.
Bu sorğuda 20 qurum 2024-cü ilin sonu üçün faiz dərəcəsi proqnozunu da paylaşıb. Onların 2024-cü ilin sonunda siyasət faizi üçün təxmini 47,25%-dir.
2024-cü ilin sonu üçün faiz dərəcəsi proqnozlarında ən yüksək gözlənti 50%, ən aşağı gözlənti isə 40% olaraq qeyd edilib.
Sorğu iştirakçıları faiz dərəcələrində ilk azalma ilə bağlı gözləntilərini də açıqlayıblar. Müvafiq olaraq, proqnozlarını bölüşən 20 qurumdan 3-ü TCMB-dən ilk azalma hərəkətini sentyabrda, 10 qurum isə ilin son rübünü əhatə edən oktyabr-noyabr-dekabr dövründə gözləyir.
7 qurum 2024-cü ildə TCMB-dən faiz endirimi gözləmir.