Dünən ABŞ-da inflyasiyaya dair göstəricilərin zəif açıqlanması fonunda dollar major valyutalar qarşısında kəskin şəkildə ucuzlaşdı. Lakin, cümə günü səhər Amerika valyutası öz mövqelərini bir qədər bərpa edə bilib. Dollar indeksi (ABŞ-ın ticarət tərəfdaşı olan altı ölkənin valyuta səbətinə nisbətdə məzənnə) 0.04% artaraq 104.48 bənd təşkil edib.
ABŞ-ın Əmək Nazirliyinin press-relizinə əsasən, ölkədə istehlak qiymətləri bir ay əvvəl 3.3% artdıqdan sonra iyun ayında illik ifadədə 3% artıb. Bu ötən ilin iyun ayından bəri ən aşağı nəticədir. Yapon yenin dəyərinə mümkün valyuta müdaxiləsi ilə bağlı bazar gözləntiləri təsir etdi. Ekspertlərin fikrincə, Yaponiya Bankı mümkün intervensiya xəbərçisi olan valyuta bazarında faiz dərəcələrinə baxış prosesini keçirib.
Dolların ucuzlaşması fonunda qızıl 2400$ həddinin üzərinə qalxıb. Ötən gün ərzində 2424$ həddini test etdikdən sonra dəyərli metalın qiyməti bir qədər ucuzlaşaraq 2407$ səviyyəsinə qədər enib.
ABŞ dərc olunacaq İstehsal Qiymətləri İndeksi bugün bazar iştirakçılarının diqqət mərkəzində olacaq əsas xəbərlərdəndir. Belə ki, analitiklərin fikrincə iyun ayında PPI aylıq ifadədə 0.1%, illik ifadədə isə 2.3% səviyyəsində açıqlanacaq.