Naxçıvanda özəlləşdirmədən daxil olan vəsait 7,5 dəfə artıb
17 iyul 2024-cü il tarixdə Naxçıvan Muxtar Respublikası iqtisadiyyat nazirinin müavini, nazir vəzifələrini müvəqqəti icra edən Abbas İsmayılov İqtisadiyyat Nazirliyinin 2024-cü ilin 6 ayında fəaliyyətinin nəticələri barədə hesabatı təqdim etmişdir.
Abbas İsmayılov bildirib ki, Naxçıvan Muxtar Respublikasında dövlət əmlakının özəlləşdirilməsi prosesi sürətlənib.
Naxçıvan Muxtar Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Əmlak Məsələləri Dövlət Xidməti tərəfindən 2024-cü ilin 6 ayı ərzində 102 dövlət əmlakının özəlləşdirilməsi başa çatdırılıb ki, bu da 2023-cü ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 6,8 dəfə çoxdur. Özəlləşdirmədən daxil olan vəsait isə ötən ilin 6 ayına nisbətdə 7,5 dəfə artaraq 161,6 min manatdan 1 milyon 215,9 min manata çatıb.
Muxtar respublikada dövlət əmlakının registri elektronlaşdırılıb
Naxçıvan Muxtar Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Əmlak Məsələləri Dövlət Xidməti tərəfindən dövlət əmlakının idarə edilməsi sahəsində yeniliklərin tətbiqi diqqətdə saxlanılıb. Cari ilin mart ayından etibarən dövlət əmlakının registrinin elektron sistem üzərindən aparılmasına başlanıb. Ötən müddətdə 276 dövlət müəssisə və təşkilatının balansında olan 1637 daşınmaz əmlaka dair məlumatlar Milli Avtomatlaşdırılmış Əmlak Sisteminə daxil edilib. Daşınmaz dövlət əmlakının registrindən 59 çıxarış verilib.
400 dövlət müəssisə və təşkilatından illik xüsusi hesabat formaları alınaraq təhlil olunub və Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Əmlak Məsələləri Dövlət Xidmətinin elektron sisteminə daxil edilib.
Naxçıvanda 5 minə yaxın daşınmaz əmlaka çıxarış verilib
Naxçıvan Muxtar Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Əmlak Məsələləri Dövlət Xidməti tərəfindən 2024-cü ilin yanvar-iyun ayları ərzində muxtar respublika üzrə 4922 daşınmaz əmlak obyekti üzərində mülkiyyət hüquqları dövlət qeydiyyatına alınıb ki, bu ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 1,1 faiz çoxdur.
Göstərilən xidmətlərdən daxil olan dövlət rüsumu ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 13,1 faiz, xidmət haqqı isə 22,6 faiz artıb.
Mülkiyyət hüququ qeydiyyata alınan əmlaklardan 2049-u torpaq sahəsi, 1743-ü fərdi yaşayış və bağ evi, 822-si mənzil, 81-i qeyri-yaşayış binası, 210-u qeyri-yaşayış sahəsi, 1-i çoxmərtəbəli yaşayış binası, 16-sı əmlak kompleksi kimi müəssisə olub.
Naxçıvanda hərracların əhatə dairəsi genişlənib
Muxtar respublikada özəlləşdirmənin hərraclar vasitəsilə həyata keçirilməsi geniş vüsət alıb. Müvafiq dövlət qurumları, bələdiyyələrlə müqavilələr bağlanıb, hərracların şəffaf və rəqabətli keçirilməsi təşkil olunub.
Cari ilin 6 ayı ərzində 5 qeyri-yaşayış obyekti, 15 torpaq sahəsi, 1 nəqliyyat vasitəsi və 1 faydalı qazıntı yatağı olmaqla 22 əmlakın hərracla satışı təşkil olunub ki, bu da ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 29,4 faiz çoxdur.
Keçirilmiş hərraclardan daxil olmuş xidmət haqqı isə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 3,5 dəfə çox olub.
Naxçıvanda innovativ yenilik və xüsusi model olan elektron hərracın tətbiqi məqsədilə müasir infrastrukturun qurulması nəzərdə tutulub.