Avropa Mərkəzi Bankının (AMB, ECB) İdarə Heyəti üç əsas faiz dərəcəsini dəyişməz saxlamaq qərarına gəlib.
Marja.az xəbər verir ki, bu, Bankın İdarə heyətinin iclasından sonra dərc olunan press-relizində bildirilir.
Belə ki, baza faiz dərəcəsi illik 4,25%, depozitlər üzrə dərəcə 3,75%, qısamüddətli kreditləri üzrə dərəcə isə 4,5% səviyyəsində sabit saxlanılıb.
"İdarə Heyəti bu gün ECB-nin üç əsas faiz dərəcəsini dəyişməz saxlamağa qərar verdi", - məlumatda deyilir.
İyun iclasında ECB, Avrozonada inflyasiya zəif iqtisadi artım perspektivindən daha az problemə çevrildiyindən, təxminən 5 ildə ilk dəfə faiz dərəcələrini azaldıb. Bnakın press-relizində ECB faiz dərəcələrini zəruri olduğu müddətcə məhdudlaşdırıcı (sərt) saxlamaq öhdəliyini təkrarlayıb və məhdudiyyətin səviyyəsi və müddətinin məlumatlardan asılı olacağını bildirib. Bundan əlavə, ECB Avrozonada qiymət təzyiqlərinin hələ də yüksək olduğunu və əsas inflyasiyanın 2025-ci ilə qədər hədəfin üzərində qalacağını qeyd edib. Avro Bölgəsində İstehlak Qiymətləri İndeksi (inflyasiya göstəricisi) gözləntilərə uyğun olaraq iyun ayında illik müqayisədə 2,5 faiz artıb. İyun ayında Avrozonada baza inflyasiyası illik 2,9 faiz səviyyəsində olub.
Digər tərəfdən, iqtisadçılar sentyabr toplantısında daha 0,25 bənd faiz endirimi gözləyirlər. Bloomberg-in Avro Bölgəsi Baş İqtisadçısı David Powell mövzu ilə bağlı verdiyi açıqlamada ECB-nin iyul ayında faiz dərəcələrini sabit saxlayacağını, lakin yavaşlamanın sentyabr ayında yeni bir hərəkətə yol açacağını bildirib.