Rusiya Mərkəzi Bankının faiz artıracağı gözlənilir
İyulun 26-da keçiriləcək növbəti iclasda Rusiya Mərkəzi Bankının faiz artıracağı gözlənilir.
Marja.az xəbər verir ki, Forbes-in sorğusunda iştirak edən 13 iqtisadçı və analitikin əksəriyyəti Mərkəzi Bankıni faiz dərəcəsini artıracağını gözləyir.
Sorğuda iştirak edən 7 ekspert tənzimləyicinin uçot dərəcəsini əhəmiyyətli dərəcədə - bir dəfəyə 2 faiz bəndi artıracağına inanır. 5 ekspert isə Mərkəzi Bankın faizini 1 faiz bəndi artıracağını nəzərdə tutur. Bu ssenari reallaşarsa, Rusiya Mərkəzi Bankı bu il ilk dəfə olaraq uçot dərəcəsini artıracaq. Tənzimləyici sonuncu dəfə 2023-cü ilin dekabrında faiz artırıb, bundan sonra 4 dəfə ardıcıl dərəcəsini 16% səviyyəsində sabit saxlayıb.
Rusiya Mərkəzi Bankı seçimini inflyasiya, kreditləşmənin sürətlənməsi və s. haqqında daxil olan məlumatlar ilə müəyyən edəcək.
Rusiya Mərkəzi Bankı yüksək kredit aktivliyi, eləcə də yüksək inflyasiya ilə məşğul olur. İllik ifadədə mövsümi amillər xaric qiymət artımı mayda 10,7%, iyunda 9,3% təşkil edib.