Yaponiya Mərkəzi Bankı faiz artırdı
Yaponiya Mərkəzi Bankı faiz dərəcəsini 0,1 faizdən 0,25 faizə qaldıraraq, yenin ABŞ dollarına nisbətdə ucuzlaşmasını cilovlayır.Yaponiya Mərkəzi Bankı (BOJ) əsas faiz dərəcələrini qaldırıb və dövlət istiqrazlarının alışını azaltmağa qərar verib.
Marja xəbər verir ki, BOF faizini 0,1%-dən 0,25%-ə yüksəldib.
BOJ mart ayında mənfi faiz siyasətinə son qoyub.
BOJ, əvvəllər təxminən 6 trilyon yen olan aylıq JGB (Yaponiya Hökumət İstiqrazı) alışlarını 2026-cı ilin yanvar-mart dövründə 3 trilyon yenə qədər azaldacağını bildirib.
Faiz qərarı ilə birlikdə açıqladığı rüblük proqnozunda BOJ, inflyasiyanın 2% hədəfinə yaxın qalacağı fikrinə sadiq qalıb.
BOJ, dəyişkən təzə ərzaq qiymətləri istisna olmaqla, əsas istehlakçı inflyasiyasının 2025-ci ilin martında sona çatan ildə əvvəlki 2,8% proqnozla müqayisədə 2,5% təşkil edəcəyini gözlədiyini bildirib. FOJ, ümumi istehlak qiymətləri indeksinin 2026-cı ilin martında bitən ildə 2,1%, gələn il isə 1,9% artacağını proqnozlaşdırır.
Həmçinin BOJ Yaponiya iqtisadiyyatının cari maliyyə ilində əvvəlki hesabatında proqnozlaşdırılan 0,8% artımla müqayisədə 0,6% artacağını proqnozlaşdırıb. Mərkəzi Bank, həm 2026-cı ilin martında bitən, həm də növbəti ildə 1,0% artım proqnozlaşdırır.
Yaponiya Mərkəzi Bankı, dünyanın ən böyük iqtisadiyyatlarından birinin daha güclü iqtisadi artımı davam etdirə biləcəyi ümidi ilə inflyasiyanı təşviq etmək üçün illərdir faiz dərəcələrini sıfıra yaxın və ya aşağı səviyyədə saxlayırdı.