İlon Mask robot taksisini təqdim etdi
Sükan çarxı və ya pedalları yoxdur.Dünyada tanınmış iş adamı İlon Mask (Elon Musk), Tesla şirkətini yeni zirvələrə çatmasına kömək edəcəyini iddia etdiyi və “Cybercab” adlandırılan özünü idarə edən avtomobilin prototipini nümayiş etdirib.
MArja xəbər verir ki, Tesla-nın Baş direktoru İlon Mask, illərlə yalan vədlər və gecikmiş son tarixlərdən sonra özü-özünü idarə edə bilən yeni elektrik avtomobilini təqdim edib.
Robot taksi avtonom avtomobildir, sükan çarxı və ya pedalları yoxdur, yəni istehsala başlamazdan əvvəl tənzimləyicilərdən icazə alınmalıdır. Dizayn futuristikdir, yuxarı açılan qapıları və iki sərnişin üçün kifayət qədər geniş olan salonu var.
Mask bildirib ki, avtonom avtomobillərin insanın idarə etdiyi avtomobillərdən 10-20 dəfə daha təhlükəsiz olacağı gözlənilir.
Tesla 2026-cı ilə qədər "Cybercab"ın istehsalına başlamağı planlaşdırır. O, bunun 2027-ci ilə qədər uzana biləcəyini də söyləyib.
"Bu, çox böyük bir işdir. Bu, çoxlu insanların həyatını xilas edəcək və xəsarətlərin qarşısını alacaq",- Mask deyib.