Putin: ABŞ bütün dünyanı qlobal münaqişəyə doğru sövq edir
Rusiyanın Ukraynaya ballistik raket hücumundan sonra xalqa müraciət edən Rusiya prezidenti Vladimir Putin “ABŞ bütün dünyanı qlobal münaqişəyə doğru sövq edir” deyib.Rusiyanın Ukraynaya ballistik raket hücumundan sonra Rusiya prezidenti Vladimir Putin xalqa müraciət edib.
Putin deyib: “Ukraynada münaqişəni gərginləşdirməyə davam edən ABŞ və onun NATO müttəfiqləri daha əvvəl Rusiya Federasiyası ərazisində uzaqmənzilli strateji silah sistemlərinin istifadəsinə icazə verdiklərini açıqlamışdılar. Əvvəllər də vurğuladığımız kimi, Ukraynada Qərbin təxribatları ilə başlayan münaqişə qlobal xarakter alıb".
Ukraynanın noyabrın 19-da 6 ATACMS, 21-də isə "Fırtına Kölgəsi" raketləri ilə Rusiyanın Kursk və Bryansk bölgələrinə hücum etdiyini bildirən Putin, "Düşmən tərəfindən həyata keçirilən hücumlar məqsədlərinə çatmadı" deyib.
Ukraynanın Rusiya ərazisinə ABŞ və İngiltərə raketləri ilə hücumlarının məqsədlərinə çata bilməyəcəyini vurğulayan Putin, “Rusiya ərazisində uzaqmənzilli silahların istifadəsi bu silahların istehsal olunduğu ölkələrin mütəxəssisləri olmadan mümkün deyil. "Bu, məlum faktdır" deyib.
Ukraynanın Rusiya ərazisinə Qərb istehsalı olan raketlərlə hücum etməsindən sonra "Oreşnik" raketləri ilə cavab verdiklərini qeyd edən Putin: “Rusiya, Cənub Maşın İstehsalat Müəssisəsinə (Yujmaş) nüvə olmayan hipersəs təchizatlı ballistik raketlə hücum etdi və hədəf uğurla vuruldu".
“Oreşnik” raketindən istifadə ABŞ-ın orta və yaxın mənzilli raketlərin istehsalı və yerləşdirilməsi planlarına cavabdır”, - o deyib.
“Müasir hava hücumundan müdafiə sistemləri “Oreşnik” raketlərinin qarşısını ala bilməz”
Çıxışında Rusiyanın raket sistemlərini tərifləyən Putin, “Hazırda Rusiyanın “Oreşnik” raketlərinə qarşı durmağın heç bir yolu yoxdur. “Müasir hava hücumundan müdafiə sistemləri “Oreşnik” raketlərinin qarşısını ala bilmir, bu raketlər öz hədəflərinə 10 Mach sürəti ilə hücum edir, bu da saniyədə 2 yarım-3 kilometr sürət deməkdir”.
“ABŞ bütün dünyanı qlobal münaqişəyə sövq edir”
ABŞ prezidenti Co Baydenin Ukraynaya Rusiya ərazisinə hücumlarda ABŞ istehsalı olan silahlardan istifadə etmək icazəsinə toxunan Putin deyib: “ABŞ bütün dünyanı qlobal münaqişəyə doğru sövq edir. Biz hesab edirik ki, ABŞ məcburi bəhanə ilə 2019-cu ildə orta və yaxın mənzilli raketlərin ləğvi ilə bağlı müqaviləni birtərəfli qaydada ləğv etməklə səhv edib".
Rusiya ərazisinə raket hücumları davam edərsə, eyni şəkildə cavab verəcəklərini vurğulayan Putin, “Təcavüzkar hərəkətlərin artacağı təqdirdə, qətiyyətlə və qarşılıqlılıq prinsipi əsasında cavab verəcəyik. Öz hərbi birləşmələrini Rusiyaya qarşı istifadə etməyi planlaşdıran ölkələrin hakim elitasına bunu ciddi şəkildə düşünməyi tövsiyə edirəm",- deyib.
Ukraynada əməliyyatlarını davam etdirəcəklərini bildirən Putin, "Rusiya hərbi birləşmələri bütün münaqişə xətti boyunca uğurla irəliləyir və Xüsusi Hərbi Əməliyyat çərçivəsində bütün tapşırıqlar yerinə yetiriləcək" deyib.