Ələtdə karqo kəndi tikiləcək - SAZİŞ İMZALANDI
"SW AFEZCO" şirkətilə “Modern Construction Group” arasınd alayihələndirmə və tikinti saziş imzalanıb. Razılaşma “Silk Way Cargo Village” karqo kəndinin inkişafı baxımından böyük əhəmiyyət kəsb edir. Müasir tələblərə cavab verəcək bu layihə Azərbaycanın logistika və yükdaşımalar üzrə qlobal mərkəzə çevrilmək öhdəliyini vurğulamaqla Ələt Azad İqtisadi Zonasında həyata keçiriləcək.
“Modern Construction Group” “Silk Way Cargo Village” karqo kəndinin bir hissəsi kimi üç əsas obyektin layihələndirilməsi və tikintisini həyata keçirəcək: yük terminalı, “Silk Way” ofis binası və ekspeditorların birgə istifadəsi üçün nəzərdə tutulmuş ərazi.
Saziş bu obyektlərin yaşıl və dayanıqlı infrastrukturun beynəlxalq standartlarına uyğun şəkildə inşa edilməsini təmin edir.
Layihə SW AFEZCO-nun aviasiya və logistika sahələrində innovativ və effektiv həlləri təşviq etməyə, dayanıqlı inkişafı dəstəkləməyə və regionlar arasında əlaqələri möhkəmləndirməyə yönəlmiş səylərini əks etdirir.
"Bu razılaşma Azərbaycanın aparıcı qlobal logistika mərkəzi kimi mövqeyini möhkəmləndirməsi istiqamətində dönüş nöqtəsi hesab oluna bilər," – deyə SW AFEZCO-nun baş direktoru Cavad Dbila qeyd edib.
Bildirib ki, Xəzər dənizi regionunun tam avtomatlaşdırılmış 30000 kvadratmetr sahəli ən böyük yük terminalı dayanıqlı inşaat sahəsində yeni standartlar müəyyən edəcək və Avropa ilə Asiya arasındakı ticarət əlaqələrini gücləndirərək, Azərbaycanın qlobal logistika şəbəkəsindəki strateji mövqeyini təsdiq edəcək.
Öz növbəsində “Modern Construction Group”un direktoru Arif Quliyev “Silk Way” AFEZCO ilə bu əhəmiyyətli layihədə əməkdaşlığı böyük şərəf adlandıraraq deyib: “Mürəkkəb infrastruktur layihələrinin icrasındakı təcrübəmiz “Silk Way Cargo Village” karqo kəndinin Azərbaycanın logistika ekosisteminin əsas elementi olmasını təmin edəcək".
Layihənin 2026-cı ilin iyul ayına qədər tamamlanması planlaşdırılır və bu, beynəlxalq ticarət əlaqələrinin inkişafında AFEZ-in strateji əhəmiyyətini daha da artıracaq.
“Silk Way Alat Free Economic Zone” şirkəti “Silk Way Group”a aid müstəqil bir qurumdur və Ələt Azad İqtisadi Zonasında dayanıqlı aviasiya və logistika infrastrukturunu inkişaf etdirir. Şirkət yaşıl hava limanı və karqo kəndi kimi transformativ layihələri idarə etmək üçün təsis edilib.
“Modern Construction Group” (MCG), yerli və beynəlxalq bazarlarda təxminən 30 illik təcrübəyə malik olan bir şirkətdir və dünyanın ən yüksək standartlarına cavab verən 100-dən artıq layihəni uğurla tamamlamışdır.