Dolların 2025-ci ilin sonunda 42 Türkiyə lirəsi olacağı təxmin edilir
Commerzbank həm 2025-ci ilin sonu, həm də 2026-cı ilin sonu üçün ABŞ dolları//Türkiyə Lirəsi (USD/TRY) məzənnəsi proqnozlarını artırıb. Commerzbank USD/TRY məzənnəsi proqnozlarını 2025-ci ilin sonu üçün 42 TL və 2026-cı ilin sonu üçün 46 TL olaraq yenidən nəzərdən keçirib. Əvvəlki proqnozlar müvafiq olaraq 38 TL və 40 TL səviyyəsində idi.Almaniyanın maliyyə təşkilatı "Commerzbank" həm 2025-ci ilin sonu, həm də 2026-cı ilin sonu üçün ABŞ dolları/Türkiyə Lirəsi (USD/TRY) məzənnəsi üzrə proqnozlarını artırıb.
Marja.az xəbər verir ki, "Commerzbank"ın analitiki Tatha Ghose İstanbul Böyükşəhər Bələdiyyəsinin sədri Əkrəm İmamoğlunun həbsindən sonra artan etirazların və siyasi qeyri-müəyyənliyin Türkiyə lirəsinə mənfi təsir göstərə biləcəyini deyib.
Bu vəziyyətin beynəlxalq əlaqələrə də təsir edə biləcəyini qeyd edən Ghose, "Bu ssenari reallaşarsa, Türkiyə lirəsinə gündəlik müdaxilələr və idarə olunması baha başa gələcək. Lirə dəyər itirməyə davam edəcək, bu da inflyasiyanı daha da artıracaq" deyib.
"Commerzbank" USD/TRY məzənnəsi proqnozlarını 2025-ci ilin sonu üçün 42 TL və 2026-cı ilin sonu üçün 46 TL səviyyəsində yenidən nəzərdən keçirib. Əvvəlki proqnozlar müvafiq olaraq 38 TL və 40 TL səviyyəsində idi.
Hazırda USD/TRY məzənnəsi 38 lirəyə yaxın səviyyələrdədir.