İdxal artsa da, Gömrük Komitəsi plana tam əməl edə bilmir
2025-ci ilin 9 ayında Dövlət Gömrük Komitəsinin xətti ilə büdcə daxilolmalar 4 milyard 748 milyon manat təşkil edib. Bu, ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 3,7 % azdır.
Marja.az Maliyyə Nazirliyinə istinadən xəbər verir ki, Dövlət Gömrük Komitəsi proqnozu 100% deyil, 98,4 faiz icra edib. Başqa sözlə, Komitənin xəttilə büdcə daxilolmaları proqnozdan 1,6% az olub. Ötən il Dövlət Gömrük Komitəsinin xəttilə büdcə daxilolmaları proqnozu üstələyirdi.
Qeyd edək ki, 01.01.2025 – 31.08.2025 dövründə (8 ayda) Azərbaycanın idxalının həcmi 15 milyard 52 milyon 651 min ABŞ dolları təşkil edib. 2024-cü ilin eyni dövründə idxalın həcmi 12 milyard 763 milyon 883 min ABŞ dolları olmuşdu.
Xatırladaq ki, bu il DGK büdcəyə 6,6 milyard manat vəsait köçürməlidir. Beləliklə, 9 ay ərzində həmin məbləğin 71,9 %-i təmin olunub.