İlk rübdə 1 milyon ədəddən çox Hyundai satılıb
"Hyundai Motor" SUV (yolsuzluq) avtomobili modellərinə daha çox fokuslanacaq.
Cənubi Koreyanın ən iri avtokonserni "Hyundai Motor" şirkəti 2018-ci ilin birinci rübünə dair biznes nəticələrini açıqlayıb.
"Marja" şirkətin yaydığı press-relizə istinadən xəbər verir ki, ilk rübdə şirkətin cəmi gəlirləri 22.43 trilyon Cənubi Korea vonu (KRW) təşkil edib. "Hyundai Motor" 2017-ci ilin 1-ci rübündə 23.37 trilyon von gəlir əldə etmişdi.
2018-ci ilin birinci rübündə, "Hyundai Motor"un qlobal satış həcmi ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 1.7 faiz azalaraq 1 milyon 49 min 389 ədəd təşkil edib. Azalmanın səbəbi Çində satışların zəifləməsidir. Çin istisna olmaqla, digər bazarlarda satışlar ötən ilin analoji dövrü ilə müqayisədə 2.8 faiz artıb.
Şirkətin əməliyyat mənfəəti 2017-ci ilin analoji dövrü ilə müqayisədə 48% azalaraq 731.6 milyard von, xalis mənfəəti isə 45.5% azalaraq 681.3 milyard von təşkil edib. Gəlirliliyin aşağı düşməsi əlverişsiz valyuta məzənnələri ilə bağlı olub.
"Hyundai Motor" bildirib ki, qlobal biznes mühitində qeyri-müəyyənlik hələ də davam edir. Buna baxmayaraq "Hyundai" öz məhsullarının çeşidinin artırılmasına, məhsullarının rəqabət qabiliyyətinin gücləndirilməsinə davam edəcək. Eləcə də, strateji modellərin və SUV modellərinin istehsalı və satışının genişləndirilməsinə daha çox diqqət yetiriləcəkdir. Şirkət həmçinin, ekoloji təmiz və sürücüsüz avtomobil texnologiyaları üzrə tədqiqat və inkişaf imkanlarını gücləndirəcəkdir.
Rəsmi olaraq, 100 Cənubi Korea vonu 0.1581 manata bərabərdir.