Azərbaycana qeyri-adi formada turist səfəri
Mayın 20-də Azərbaycana qeyri-adi formada turist səfəri başlayıb. “Rotel Tours” şirkətinin təşkil etdiyi səfər zamanı turistlər avtobusun arxasına bağlanmış xüsusi qoşquda yatmaq imkanı əldə edirlər.
Tur və marşrutla bağlı sualları cavablandıran şirkətin nümayəndəsi Qehard Krüqer (Gerhard Krüger) deyib ki, Azərbaycana 18 sərnişinlə gəliblər:
“Avtobusumuz 34 sərnişin üçün nəzərdə tutulub, amma bu dəfə 18 nəfərlə səyahətə çıxmışıq. Bundan əlavə 2 nəfər bələdçi və 1 sürücümüz var. Bələdçilərdən biri yerlidir. İki sürücümüz var idi. Tehrandan çıxanda ona zəng edib bildirdilər ki, anası dünyasını dəyişib. Ona görə də təcili Almaniyaya dönməyi qərara aldı”.
Q.Krüqer təmsil etdiyi şirkətin 70 ildir belə turlar təşkil etdiyini qeyd edib. Onun sözlərinə görə, yeni yataq sistemini də özləri ixtira ediblər:
“Şirkətimiz fəaliyyətə Münhen şəhərində daxili səyahətlərdən başlayıb. Əvvəl sərnişinlər çadırlarda qalırdı. Sonradan rəhbərliyimiz yağışlı havanı nəzərə alıb belə yataq sistemini icad etdi. Hazırda gördüyünüz bu qoşqu-yataq 42 nəfərin rahat yatması üçün nəzərdə tutulub. Yerlərdən 34-ü sərnişinlər, digərləri isə işçi heyət üçün nəzərdə tutulub. Qoşquda yataqlar bir-birinin üstündə olmaqla 3 sıradır. Hər bir şəxsin özünün xüsusi işıq və əks tərəfə açılan kiçik pəncərəsi var”.
“Hazırda dünyada 60-dan artıq avtobusumuz var ki, onlarla sərnişin daşıyırıq. Bəzi avtobuslarımızda qoşqu yoxdur. Avtobusun bir hissəsi yataq, digər hissəsi sərnişinlərin oturması üçün nəzərdə tutulub. Bu avtobuslarda maksimum 20 sərnişin ola bilər. Belə avtobusları Amerika və Avstraliyada istifadə edirik. Çünki burada yollar daha rahatdır”, - Q.Krüqer əlavə edib.