Fed/Harker: Mart yığıncağında faiz artırmaq masada olacaq
ABŞ Mərkəzi Bankı Fed-in Filadelfia şöbəsinin Sədri Patrick Harker,Fed-in Mart ayındakı yığıncağının, məşğulluq bazarındakı yaxşılaşmanın, iqtisadi artımın davam etməsi və maaşların artması vəziyyətində, faiz artırmaq üçün "canlı" bir variant olduğunu söyləyib.
“Marja” xəbər verir ki, bu il pul siyasəti yığıncaqlarında səsvermə hüququ olan Harker, mətbuat mənsublarına verdiyi açıqlamda, "Mart toplantısında faizi artırmaq masada olacaq. Əsla heç bir yığıncağı masadan qaldırmayacağam. Vəziyyət məlumatların necə çıxacağına bağlıdır" deyib.
Harker, "Keçən həftə çox yaxşı məşğulluq məlumatları gördük, ÜDM və ÜDM-in artması haqqında yaxşı xəbərlər davam edir və əmək bazarının güclənməkdə olduğuna bağlı işarələr var" şəklində fikir bildirib.
Harker, 14-15 Martda keçiriləcək Fed-in Federal Açıq Bazar Komitəsi (FOMC) yığıncağında ola biləcək bir faiz artırımını ictimaiyyətə açıq bir şəkildə söyləyən ikinci Fed səlahiyyətlisi oldu. San-Francisco Fed sədri John Williams, keçən həftə Bloomberg-ə verdiyi müsahibəsində, Mart yığıncağında faizin artırıla biləcəyini söyləmişdi. İnvestorlar Mart ayında faiz artırılmasına 25% ehtimal verirlər.
Fed keçən həftəki yığıncağında faizləri dəyişdirmədi, iş dünyası və istehlakçı etibarlarına dair göstəricilərin yaxşılaşdıdığına diqqət çəkdi. ABŞ səhmləri, Donald Trump-ın 8 Noyabrdakı seçki zəfərindən bu yana, yeni prezidentin vergi endirimləri, xərcləri artırması və tənzimləmələri azaldılması kimi iqtisadi artım mərkəzli siyasətlər aparacağı gözləntiləri ilə yüksəlib. Ancaq Trump rəhbərliyi hələ bu siyasətlər mövzusunda konkret bir plan ortaya qoymayıb.