Bu gün Dollar/Manat məzənnəsi necə dəyişdi? - GÜNƏ BAXIŞ
-Səhər saat 09:20-də Mərkəzi Bank Fevralın 8-nə USD/AZN rəsmi məzənnəsini 1,8252 manat səviyyəsində açıqladı.
-Saat 09:30-dan etibarən banklarda Dolların alış və satış qiymətlərinin aşağı düşməsi müşahidə olundu. Banklar Dolları 1.68-1,75 manat səviyyələrindən almağa başladılar. Bu dolların daha da düşəcəyinə işarə idi.
- Günortadan sonra da banklarda Dolların alış və satış məzənnələri aşağı düşməkdə davam etdi. Bir çox banklar Dolları 1.65 manat səviyyəsindən almağa başladılar. Bir sıra banklarda Dolların satış qiyməti 1.78-1.79 manat səviyyələrinə gerilədi.
-Axşam saat 17:05-də Mərkəzi Bank 09.02.2017-cı il tarixinə USD/AZN rəsmi məzənnəsi 1,8252 səviyyəsində müəyyən olunduğunu açıqladı.
Sabah Azərbaycan Mərkəzi Bankının (AMB) Dövlət Neft Fondu (ARDNF) ilə birgə keçirəcəyi valyuta hərracında ABŞ dollarının rəsmi məzənnəsinin bir qədər də azalacağı gözlənilir.
Bank dairələrindən əldə edilən məlumata görə, bu gün, fevralın 8-də banklararası valyuta bazarında ümumilikdə təxminən 2,6 milyon dollar həcmində vəsait satılıb, məzənnə isə 1,7350 AZN/USD səviyyəsinə yaxın olub. Lakin, bu, sabaha olan rəsmi məzənnədə öz əksini tapmayıb.
Bu gün məzənnənin aşağı düşməsinin rəsmi məzənnədə öz əksini tapmamasının səbəbi kimi dolların son günlərdə sürətlə ucuzlaşması göstərilir.
Qeyd edək ki, çoxları Dolların ucuzlaşmasının davam etməyəcəyini hesab edir və manatın bahalaşmasına inanmır. Onlara görə, Manatın güclənməsi üçün iqtisadi səbəb yoxdur.