Dolların daha da bahalaşa biləcəyinə işarə !
Son günlər Azərbaycaının valyuta bazarında ənənəvi olmayan proseslər müşahidə olunur. Son bir həftədir ki, Mərkəzi Bankda keçirilən hərraclarda manatın orta çəkili məzənnəsinin və Dollar/manat rəsmi məzənnəsinin düşməsinə baxmayaraq, banklarda Dolların alış və satış qiymətləri qalxır.
“Marja”nın məlumatına görə, müşahidə olunan digər bir vəziyyət isə bankların Dolları rəsmi məzənnədən baha almalarıdır. Məsələn, dünəndən başlayaraq 1 Dolları NBC Bank 1.74 manata, Expressbank, Unibank, Nikoyl Bank və Azərbaycan Sənaye Bankı 1.73 manata alırdılar. Halbuki, rəsmi məzənnə 1.7296 manat səviyyəsindədir.
Valyuta alqı-satqısında marja ləğv edildiyindən banklar məzənnələri sərbəst təyin edirlər. Banklarda dolların qalxması və hətta rəsmi məzənnədən yuxarı alınması, ABŞ valyutasına tələbin böyük olduğuna və məzənnənin yüksəlməyə meyl etdiyinə işarədir.
HYUNDAİ CRETA! KOMPAKT SUV-UN YENİ ULDUZU!
Bu gün Mərkəzi Bankda valyuta hərracının keçiriləcəyi gözlənilir. Ötən Cümə günü günortadan sonra və bu həftə banklarda Dolların bahalaşdığı müşahidə olunub. Bu baxımdan hərracın nəticəsi Dollar/Manat məzənnəsinin istiqaməti baxımından həlledici ola bilər.