Keyfiyyət Assosiasiyası “Beynəlxalq Standartlaşdırma Günü” ilə bağlı tədbir keçirib
Müasir dövrdə standartlaşdırma çoxşaxəli inkişafın tənzimlənməsi üçün əsas meyar kimi qəbul olunur. Standartlaşdırmanın əsas məqsədləri istehsalın effektivliyinin artırılmasından, istehlakçılara təqdim olunan məhsul və xidmətlərin keyfiyyətinin artırılmasından, insan sağlamlığının qorunması istiqamətində təhlükəsizlik normalarının daha da təkmilləşdirilməsindən, ticarətdə texniki maneələrin aradan qaldırılmasından ibarətdir.
Hər il oktyabrın 14-ü bütün dünyada olduğu kimi ölkəmizdə də “Beynəlxalq Standartlaşdırma Günü” kimi qeyd edilir. Bu münasibətlə Keyfiyyət Assosiasiyası İctimai Birliyi tərəfindən “Landmark” hoteldə tədbir keçirilib.
Assosiasiyadan "Marja"ya daxil olmuş məlumata görə, tədbirdə “Səba” ASC, “Baku Steel Company”, “ Siyəzən Broyler” ASC, “Gilan Construction”, “Avrora” MMC, “Caspian Oilfield Sevices”, “Azər-Maya” ASC, “Ərzaq məhsullarının tədarükü və təchizatı” ASC, “Bakı Aqropark”, “Smartkom” MMC, “Şirin” MMC, “Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti”, “Binə Aqro” MMC, “Quality Consulting Services”, “AzSertserviz” MMC, “APC” MMC, “Admedia” reklam agentliyi, “Veysəloğlu” MMC, “Russkiy Registr”, “Avandsis Group”, “AZZA”, “Mado”, DNV, “Azerbaijan Poultry Company”, “Alma” Consulting and Investment, “Qaz-neft avtomat ETİ”, “Qardaşlar Mebel - 3”, “İncert” MMC və s. şirkətlərin nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbiri Assosiasiyanın sədri Samir Novruzlu açaraq həm Assosiasiya üzvlərini, həm də qonaqları “Beynəlxalq Standartlaşdırma Günü” münasibətilə təbrik edib.
O, Azərbaycan Respublikasında standartlaşdırmanın inkişaf etdirilməsi, beynəlxalq standartlara harmonizasiya, beynəlxalq tələblərə cavab verən yeni milli standartların yaradılması istiqamətində görülən işlərin əhəmiyyətindən danışıb.
Assosiasiyanın sədri respublikada tətbiq edilən milli standartların beynəlxalq standartlara uyğunlaşdırılması prosesi, yerli müəssisələrimizdə standartların tətbiqi məsələləri, bu səhədə mövcud olan problemlər, beynəlxalq standartların təşviqi ilə bağlı Keyfiyyət Assosiasiyasının gördüyü işlər barədə geniş məlumat verib.
Sonra Keyfiyyət Assosiasiyası İctimai Birliyinin aparıcı eksperti, Beynəlxalq Keyfiyyət Peşəkarları Qildiyasının üzvü, i.e.f.d. Qalib Şərif çıxış edərək ISO 9000 beynəlxalq standartlar seriyasından, həmçinin, ISO 9001 standartının inkişaf dinamikasından, sözügüdən standartın yeni 2015-ci il versiyasından, onun tətbiqinin praktiki aspektlərindən danışıb.
Tədbir çərçivəsində iştirakçılara müəssisələrdə yaradılan keyfiyyət sistemlərinə beynəlxalq tələblər, bu sahə üzrə mövcud müasir təcrübə, yeni tənzimləyici mexanizmlərə yiyələnmək haqqında məlumatlar verilib.
Tədbirdə yekun sözü ilə çıxış edən S. Novruzlu Keyfiyyət Assosiasiyası tərəfindən ölkə iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi, qeyri-neft sektorunun dinamik inkişafının təmin edilməsi, yerli sənaye məhsullarının rəqabətqabiliyyətliliyin artırılması, beynəlxalq ISO standartlarının tələblərinə cavab verən ixracqabiliyyətli məhsulların istehsalı və milli keyfiyyət infrastrukturunun inkişaf etdirilməsi, Azərbaycan Respublikasında sənayenin inkişafına dair 2015-2020-ci illər üçün Dövlət Proqramı”nda göstərilən sənaye müəssisələrinin fəaliyyətinin dəstəklənməsi, onlara standartların tətbiqi sahəsində dəstək verilməsi, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2016-cı il 6 dekabr tarixli Fərmanı ilə təsdiq edilmiş Azərbaycan Respublikasının milli iqtisadiyyat perspektivi üzrə Strateji Yol Xəritəsində göstərilən hədəflərin, qarşıda duran vəzifələrin icracı ilə bağlı dövlət siyasətinə dəstəyin bundan sonra da davam etdiriləcəyini vurğulayıb.
Tədbirin sonunda yerli müəssisələrimizin idarəetmə sistemlərinin qurulması ilə bağlı texniki vəsaitlərə, normativ sənədlərə olan ehtiyacları nəzərə alınaraq, ISO 9001:2015 beynəlxalq standartının Keyfiyyət Assosiasiyasının aparıcı mütəxəssisləri tərəfindən Azərbaycan dilində hazırlanmış qeyri -rəsmi tərcüməsi iştirakçılara təqdim edilib.