- Səhər saat 09:20-də Mərkəzi Bank Fevralın 28-nə USD/AZN rəsmi məzənnəsini 1.7475 manat səviyyəsində açıqladı.
- Saat 10:00-dan başlayaraq banklarda Dolların alış və satış qiymətlərinin aşağı düşdüyü müşahidə olundu, Dollar əsasən 1.78-1.80 səviyyələrindən satıldı.
- Saat 12:00-da Mərkəzi Bankda Dövlət Neft Fondunun da iştirakı ilə hərrac keçirildi. Hərracda manatın orta çəkili məzənnəsi 1,7514 manat səviyyəsində formalaşdı. Başqa sözlə, hərracda Dollar Manat qarşısında 0,2% möhkəmləndi.
- Hərracdan sonra da banklarda Dolların alış və satış məzənnələri düşməkdə davam etdi, baxmayaraq hərracda Dollar az da olsa bahalaşmışdı. Bir neçə bank da Dolların alış və satış qiymətlərini aşağı saldılar.
-İş gününün sonuna yaxın məlum oldu ki, bu gün hərraca 35 milyon dollar çıxardılıb və hərraca çıxarılan vəsaitin 34,12 milyon dolları və ya 97,5%-i satılıb.
- Axşam saat 17:05-də Mərkəzi Bank 01.03.2017-cı il tarixinə USD/AZN rəsmi məzənnəsinin 1,7515 səviyyəsində müəyyən olunduğunu açıqladı. Bu səviyyə hərracdakı səviyyədən cüzi yüksək idi.
Qeyd edək, Mərkəzi Bank depozit hərracları və notların yerləşdirilməsi ilə dövriyyədəki izafi manat kütləsini çıxardır. Manatın qıtlaşması Dollar alışını da məhdudlaşdırır (tələbi azaldır) və bu da məzənnənin kəskin qalxmasının qarşısını alır. Qısası, banklarda dolların ucuzlaşması manat çatışmalığı ilə bağlıdır. Bu səbəbdən də banklar bu gün hərraca çıxarılan dolları tam ala bilməyiblər.