İpoteka kreditlərinin yarısından çoxu gəliri 1100 manatdan yüksək olanlara verilib
Verilmiş ipoteka kreditlərinin 76%-i Bakının payına düşür
2018-ci il dekabrın 31-nə İpoteka və Kredit Zəmanət Fondunun (İKZF) xətti ilə Bakıda yaşayan vətəndaşlara 19 min 99 ipoteka krediti verilib. "marja" xəbər verir ki, bu barədə fonddan məlumat verilib.
31 dekabr 2018-ci il tarixinə İKZF-nin xətti ilə 25 min 37, o cümlədən 2018-ci ildə 3 min 960 ipoteka krediti verilib. Beləliklə, fondun xətti ilə verilən bütün ipoteka kreditlərinin 76,3%-i Bakının payına düşüb.
Dekabrın 31-nə Sumqayıtda 2464, Abşeron rayonunda (Xırdalan) 1806, Gəncədə 856, Naxçıvanda 270 ipoteka krediti verilib, qalan kreditlər respublikanın digər şəhərlərinin payına düşüb.
Fondun məlumatına əsasən, yanvarın 1-nə fondun agent bankları tərəfindən 1 milyard 61 milyon manat məbləğində kredit təkrar maliyyələşdirilib.
18-29 yaş arasında olan (bütün ipoteka kreditlərinin 36%-i), 30-35 yaş arasında olan (34%) və 36 yaşdan yuxarı şəxslər (30%) daha çox ipoteka krediti götürürlər.
Aktiv şəkildə ipoteka ilə mənzil alanlar kişilərdir (83%). Borc alanların 51%-nin aylıq gəliri 1100 manatı ötür.
İpoteka kreditini ən çox bank və sığorta qurumlarında işləyənlər götürüb.
2018-ci ildə İKZF ipoteka kreditlərinin verilməsi üçün dövlət büdcəsindən 50 mln. manat, fondun istiqrazlarının yerləşdirilməsindən 200 milyon manat cəlb edib.
Kommersiya şərtləri ilə ipoteka kreditləri manatla və yalnız Azərbaycan vətəndaşlarına verilir.
Kreditlər 3 ildən 25 ilədək müddətə verilir. Kreditin maksimum həcmi 150 min manatı keçməməlidir. Kredit illik 8%-dən çox olmayan dərəcə ilə verilir. İlkin ödəniş 15-25% təşkil edir.