Fevralın 1-dən “yaşıl dəhliz” sisteminə 100-dən artıq şirkət qoşulub
2019-cu il fevralın 1-dən tətbiq olunan “yaşıl dəhliz” sisteminə artıq 100-dən artıq şirkət qoşulub. Bu barədə Dövlət Gömrük Komitəsinin sədri Səfər Mehdiyev məlumat verib.
“Sistemin cəmi 17 gün öncə tətbiq olunmasına baxmayaraq, 100-dən artıq şirkət qoşulub”, - S.Mehdiyev bu gün Bakıda keçirilən “Vergilər. Şəffaflıq. İnkişaf” adlı forumda bildirib.
Onun sözlərinə görə, 2019-cu ilin sonunadək ixracatçı şirkətlərin 100%-i və idxalçıların 35-40%-nin bu sistemə qoşulması planlaşdırılır.
Xəbər verildiyi kimi, DGK 2019-cu il fevralın 1-dən qısa idxal bəyannaməsi sistemi tətbiq edib. Bu da yoxlamaya sərf olunan vaxtı əhəmiyyətli dərəcədə azaldacaq və idxal prosedurunu asanlaşdırır.
Bundan əlavə, 2019-cu il fevralın 1-dən Dövlət Gömrük Komitəsi "İxracın elektron idarəetmə sistemi"nin tətbiqinə başlayıb.