“Vergilər Nazirliyi mənzillərini kirayə verən şəxslərlə məşğul olmalıdır”
“Apardığımız monitorinqlər nəticəsində məlum olub ki, mərkəzdə yerləşən iri və zəngin otellərin dolum faizi 85-95%-dir. Məkanından asılı olaraq digər seqmentdə, yəni kiçik və orta kateqoriyalı otellərin isə 65-75%-i dolub”.
Onun sözlərinə görə, “Formula 1” yarışları həm Azərbaycanı daha çox tanıdır, həm də turizm cəlbinə imkan yaradır: “Ümumiyyətlə, “Formula 1” azarkeşləri heç də kasıb turistlər hesab edilmir, əksinə, daha yüksək rifah halı olan insanlardır. Məhz bu səbəbdən də bahalı-yüksək seqmentdə olan otellərin dolum faizi yüksəkdir. Bu gün TV vasitəsilə “Formula 1” yarışlarını 600 mln.-dan artıq insan izləyir. Ötən ilin rəqəmlərində isə göstərilirdi ki, Bakıda keçirilən yarışları 80 mln.-dan artıq insan izləyib. Bu Azərbaycanı xaricdə tanıtmaq üçün yaxşı vasitədir”.
S.Dübəndi bildirib ki, fərdi mənzillərin də kirayə verilməsi halları artıb: “Ötən il apardığımız monitorinqlər zamanı məlum oldu ki, yalnız şəhərin mərkəzində 1300-dən artıq mənzil turistlərə kirayə verilib. Bu il bu rəqəm dəfələrlə artıb. Yay vaxtı bunları bir daha ölçəcəyik. Təbii ki, buna ehtiyac var. Adətən, bu xərclərinə qənaət etmək istəyən, kiçik qrup şəklində yaxud ailə ilə gələn turistlərdir. Mənzil sahibləri özləri qərar verir ki, onu kirayə versin. Amma burda başqa bir neqativ məsələ var. Belə ki, mənzilləri kirayə verərkən biznes fəaliyyət ortaya çıxır. Bəziləri VÖEN almır, qeydiyyatdan keçmir, bir sözlə, vergidən yayınır, bəziləri kommunal ödənişləri əhali qrupu abunəçilər üçün olan qaydada ödəyir. Bəzən qonşular şikayət edir ki, səs küy olur. Amma turisti də nəzərə almaq lazımdır ki, onlar da bura əylənməyə gəlib. Amma əsas məsələ budur ki, onlar orta və kiçik otelçiliklə rəqabət təşkil edirlər. Məncə Vergilər Nazirliyi onlarla məşğul olmalıdır. Çünki belə rəqabət ədalətsiz mühit yaradır. Kiçik və orta otellərin bəzi xərcləri var, amma mənzillərdə belə bir şey yoxdur”.
Assosiasiya rəsmisi hesab edir ki, mənzillərin kirayə verilməsi ilə bağlı nəzarət mexanizmləri hazırlanarkən xarici təcrübə nəzərə alınmalıdır: “Biz montorinqlər zamanı bir sıra dünya şəhərləri ilə müqayisə apardıq. Məsələn, Amsterdam, Barselona, Paris, Almaniyanın bir sıra şəhərlərində mənzillərin icarə verilməsini dövlət məhdudlaşdırır. Mənzillərin il ərzində maksimum 1-2 ay icarəyə verilməsinə icazə var. Bu da turistlərin ən çox gəldiyi mövsümə düşür. Çünki həmin vaxt turistlər üçün otellərin nömrə fondu çatışmır”.