"Azərişıq” - satışdan gəliri artsa da mənfəəti azalıb
"Azərişıq” ASC-nin cəmi aktivləri bu il yanvarın 1-nə 2 milyard 237 milyon 826 min manat təşkil edib.
Qurumun maliyyə hesabatına görə, bu, ötən il yanvarın 1-i ilə müqayisədə 9,4% çoxdur.
2018-ci ildə səhmdar cəmiyyətinin uzunmüddətli aktivləri 14,5% artaraq 2 milyard 6 milyon 145 min manata çatıb, qısamüddətli aktivləri isə 28,6% azalaraq 170 milyon 681 min manata düşüb.
Ötən il səhmdar cəmiyyətin elektrik enerjisinin satışından gəliri 1 milyard 205 milyon 21 min manat (əvvəlki ilə nisbətən 2,4% çox), satışının maya dəyəri 1 milyard 97 milyon 307 min manat (2% çox), paylama xərcləri 43 milyon 292 min manat (6% çox), inzibati xərcləri 51 milyon 76 min manat (27,8% çox), debitor borclar üzrə dəyərsizləşmə zərəri 11 milyon 774 min manat (əvvəlki il gəlir olub), sair gəlirləri 48 milyon 510 min manat (65,2% çox), sair xərcləri 1 milyon 258 min manat (49,9% az), xalis maliyyə xərcləri 6 milyon 555 min manat (42,6 dəfə çox), mənfəət vergisi xərci isə 1 milyon 35 min manat (33,2% az) təşkil edib.
Son nəticədə qurum 2018-ci ili 12 milyon 919 min manat mənfəətlə başa vurub. Bu, 2017-ci illə müqayisədə 28% azdır.