Dövlət İnformasiya Agentliyinin xalis mənfəəti kəskin artıb
Azərbaycan Dövlət İnformasiya Agentliyinin (AZƏRTAC) ötən ili 10 milyon 328 milyon manat xalis mənfəətlə başa vurub. Bu, əvvəlki illə müqayisədə 24,5 dəfə çoxdur.
Qurumun maliyyə hesabatına görə, 2018-ci ildə AZƏRTAC-ın gəlirləri 2017-ci ilə nisbətən 34,9% artaraq 11 milyon 11 min manat, o cümlədən qeyri-birja əməliyyatlarından gəlirləri 42,75% artaraq 10 milyon 947 min manat, birja əməliyyatlarından gəlirləri 87% azalaraq 64 min manat olub. Ötən il qurumun xərcləri isə 1,6% azalaraq 7 milyon 597 min manat, o cümlədən əmək haqqı və dövlət sosial sığorta ayırmaları üzrə xərcləri 77,6% artaraq 5 milyon 858 min manat, sərf edilmiş material ehtiyatları üzrə xərcləri 46,1% artaraq 260 min manat, amortizasiya xərcləri 29,9% artaraq 447 min manat, sair əməliyyat xərcləri isə 69,7% azalaraq 1 milyon 33 milyon manat təşkil edib. Agentliyin 2017-ci ilin yekununda 19 min manatlıq kapitalı çatışmazlığı isə 2018-ci ilin yekununda 6 milyon 914 min manatlıq kapital ehtiyatları ilə əvəz olunub.
AZƏRTAC-ın cəmi aktivləri bu il yanvarın 1-nə 9 milyon 362 min manat təşkil edib. Bu, ötən il yanvarın 1-i ilə müqayisədə 3,8 dəfə çoxdur.
Hesabat dövründə AZƏRTAC-ın 11 min manatlıq cəmi öhdəlikləri formalaşıb, cəmi kapitalı isə 3,8 dəfə artaraq 9 milyon 351 min manata çatıb.