Yeni avtobuslar və qovşaqlar nəqliyyatda qiymət artımına səbəb ola bilər?
Bakı Nəqliyyat Agentliyinin "Koroğlu" Nəqliyyat Mübadilə Mərkəzi bir həftə ərzində sərnişinlər üçün istifadəyə veriləcək.
Bunu Bakı Nəqliyyat Agentliyinin mətbuat katibi Mais Ağayev deyib.
O bildirib ki, HAB-a (qovşağa) daxil olacaq avtobusların sürücüləri yaxın günlərdə test yürüşü həyata keçirəcək.
"Metronun "Koroğlu" stansiyasından Nəqliyyat Mübadilə Mərkəzinə yol uzun olduğu üçün sərnişinlərə günün isti və ya soyuq vaxtlarında gəlmək çətin olur. Yaxın vaxtlarda metro stansiyası ilə Nəqliyyat Mübadilə Mərkəzi arasında xüsusi örtüklü dəhlizin inşa edilməsi nəzərdə tutulub. Eyni zamanda, metro stansiyası və onun yanındakı avtobus dayanacağına qədər görmə əngəlli insanlar üçün tratil piltələrin düzəlməsi nəzərdə tutulub".
"QİYMƏT ARTIMI OLMAYACAQ"
Mais Ağayev bildirib ki, yeni avtobusların gətirilməsi və qovşaqların (HAB) yaradılması ictimai nəqliyyatda qiymət artımına səbəb olmayacaq.
"Avtobuslar əsasən Bakıətrafı kənd və qəsəbələrə xüsusilə ən çox şikayət olunan istiqamətlərə veriləcək. Qala-Pirallahı, Mərdəkan, Bilgəh, Buzovna, Məştağa, Pirşağı istiqamətlərinə yeni avtobusların verilməsi nəzərdən keçirilir", - M. Ağayev bildirib.
O deyib ki, ilin sonuna qədər avtobusların gətirilib xəttə buraxılması yekunlaşdırılacaq.
"Daşıyıcılar tərəfindən də yeni avtobuslar gətirilir. Son 3 ildə daşıyıcılar tərəfindən 200 avtobus gətirilib, 1500 avtobus təmir olunub. Onlar hər avtobusu gətirə bilməz. Avtobuslar Nazirlər Kabinetinin tələblərinə cavab verməlidir", - Bakı Nəqliyyat Agentliyinin mətbuat katibi qeyd edib.
M.Ağayev bildirib ki, Bakı Şəhər İcra Hakimiyyəti ilə təhvil-təslim işləri aparıldığı üçün bəzi dayanacaqlarda təmizlik təmin oluna bilmirdi: "Hazırda dayanacaqlar hər gün yuyulur. Lakin vətəndaşlar tərəfindən təmizliyə riayət olunmur. Dayanacaqlarda müxtəlif iş, alqı-satqı elanları yapışdırılır".