- Səhər saat 09:20-də Mərkəzi Bank Martın 30-na USD/AZN rəsmi məzənnəsini 1.7238 manat səviyyəsində açıqladı.
- Saat 09:30-dan başlayaraq banklarda Dolların alış və satış qiymətlərinin qalxdığı müşahidə olundu. Dollar əsasən 1.68-1.70 manat səviyyələrindən alınıb, 1.73-1.75 manat səviyyələrindən satıldı.
-Saat 12:00-da Mərkəzi Bankda Dövlət Neft Fondunun da iştirakı ilə hərrac keçirildi. Hərracda manatın orta çəkili məzənnəsi 1,7244 manat səviyyəsində formalaşdı. Başqa sözlə, hərracda Dollar Manat qarşısında möhkəmləndi.
- Hərracdan sonra da banklarda Dolların bahalaşdığı müşahidə olundu. Dolların alış qiyməti 1.7238 manatadək, satış qiyməti isə 1.7550 manatadək yüksəldi.
- Axşam saat 17:05-də Mərkəzi Bank 31.03.2017-cı il tarixinə USD/AZN rəsmi məzənnəsinin 1,7244 səviyyəsində müəyyən olunduğunu açıqladı.
Qeyd edək, Mərkəzi Bank depozit hərracları və notların yerləşdirilməsi ilə izafi manat kütləsini dövriyyədən çıxardır. Manatın qıtlaşması Dollar alışını da məhdudlaşdırır (tələbi azaldır) və bu da məzənnənin kəskin qalxmasının qarşısını alır.