Avtomobil istehsalçıları 80 min nəfəri işdən çıxaracaq
Qlobal avtomobil istehsalçıları artan xərc, dəyişən istehlakçı meylləri və texnologiyadakı sürətli dəyişikliklərin təsiri ilə gələcək illərdə 80 min nəfəri işdən çıxaracaqlar.
2019-cu il, azalan tələb və texnologiyadakı kəskin dəyişmə ilə avtomobil sektoru işçiləri üçün ən pis illərdən biri oldu."Daimler AG" və "Audi" ötən həftə 20 min nəfəri işdən çıxaracaqlarını açıqladlar.
"Marja" xəbər verir ki, "Bloomberg News" tərəfindən toplanmış məlumatlara görə, avtomobil istehsalçıları gələcək illərdə 80 mindən çox adamı işdən çıxaracaqlar. Müəssisələrin daha çox Almaniya, ABŞ və İngiltərədə yerləşmələri ilə bərabər istehsalçılar sürətli böyüyən iqtisadiyyatlarda da fəaliyyətlərini azaldırlar.
"General Motors Co", "Ford Motor Co", "Nissan Motor Co" və Almaniyanın avtomobil şirkətləri geniş miqyaslı qənaəti tədbirlərinə start veriblər.
Ticarət gərginliyi, xərclərin yüksəlməsi və sərmayələrin tıxanması səbəbilə çətinlik çəkən sektor, elektrikli avtomobil, sürücüsüz sürüş və yeni xidmətlərin də təsiri ilə məşğulluğu yenidən nəzərdən keçirir.
"IHS Markit"in araşdırmasına görə, qlobal avtomobil sənaye bu il bir əvvəlki illə müqayisədə təxminən 6% azalma ilə 88.8 milyon ədəd avtomobil istehsal edəcək.