Türkiyədən Azərbaycana avtomobil ixracı artıb
2019-cu ildə Türkiyədən Azərbaycana avtomobil ixracı 2018-ci illə müqayisədə 119,6 faiz artıb və 137 milyon 543 min dollar təşkil edib.
Bu barədə Türkiyənin Ticarət Nazirliyindən bidiriblər.
Nazirlikdən qeyd ediblər ki, dekabr ayında Türkiyədən Azərbaycana avtomobil ixracı 2018-ci ilin analoji dövrü ilə müqayisədə 44,65 faiz artıb və 11 milyon 20 min dollar təşkil edib.
Qeyd edək ki, 2019-cu ildə Türkiyədən avtomobil ixracı 2018-ci ilin yekunları ilə müqayisədə 3,5 faiz azalaraq 30 milyrd 594 milyon dollar və ya Türkiyənin ümumi ixracının 17 faizini təşkil edib.
Xatırladaq ki, Türkiyə avtomobil istehsalı üzrə Avropada altıncı yeri tutur. Ölkədə "Ford", "FIAT", "Renault", "Toyota", "Honda", "Opel", "Hyundai", "Mercedes-Benz" və "MAN" avtomobil markaları yığılır. Bundan əlavə, Türkiyədə yerli markalı avtobuslar da istehsal olunur - "BMC", "Temsa" və "Otokar".