ABŞ-ın raket hücumundan sonra Rubl ucuzlaşıb
ABŞ-ın Suriyada həyata keçirdiyi raket hücumundan sonra Rusiya Birjası və Rubl günə dəyər itkiləri ilə başlayıb.
"Marja" xəbər verir ki, Suriyanın İdlib bölgəsində, rejimin kimyəvi qətliamına etiraz olaraq ABŞ-ın raket hücumu həyata keçirməsindən sonra, Rusiya rublu Dollar qarşısında günün ilk yarısında 1% dəyər itirərək 56,9 səviyyəsinə enib.
Moskva Birjası İndeksi (MICEX) də günün ilk yarısında 0,5% dəyər itirərək 2.044 bəndə geriləyərkən, RTS indeksi 1,5 faiz azalma ilə 1.132 bəndə enib.
Analitiklər ABŞ-ın Suriya hücumundan sonra neft qiymətlərindəki artıma baxmayaraq, qlobal risk hissinin artması səbəbindən Birja və rublda dəyər itkilərinin baş verdiyini bildiriblər.
Rusiya Prezidenti Vladimir Putin bu gün etdiyi açıqlamada, Suriyaya hücumun ABŞ və Rusiya münasibətlərinə ciddi zərər verdiyini söyləyib. Rusiya, ABŞ ilə Suriyada arzuolunmaz hadisələrin qarşısının alınması və hava əməliyyatları zamanı təhlükəsizliyin təmin edilməsi müqaviləsini təxirə salındığını bildirib.
Mütəxəssislər həmçinin, Suriyada baş verən hadisələr səbəbindən neft qiymətlərindəki yüksəlişin müvəqqəti olduğunu bildirərək, gərginliyin daha artmaması halında qiymətlərin yenidən normal axarına qayıdacağını qeyd edirlər.