Beynəlxalq Bank fərqli ödəniş vasitəsini təqdim etdi - BAZARDA BİR İLK
Azərbaycan Beynəlxalq Bankı Visa ilə birlikdə ödəniş üzükləri məhsulunu təqdim edib. Məhsulun satışına martdan başlanacaq.
“Marja”nın məlumatına görə, yeni məhsulu Bakıda keçirilən “Visa Cashless Forum”da Bankın əməkdaşı Əfqan Abbasov təqdim edib.
Əfqan Abbasov bildirib ki, ödəniş üzlükləri rahat ödəniş deməkdir və təmassız ödəniş vərdişinin artırılması üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Bu üzük vasitəsilə POS-terminalda 1 saniyə ərzində ödəniş etmək mümkündür.
Ödəniş üzüyü keramika materialdan hazırlanır. Batareya və enerji yığmasına ehtiyac yoxdur, zərbəyə, suya davamlıdır. Fərqli ödəniş vasitəsi olan ödəniş üzüklərinin daxilində təmassız ödənişlərin qəbulu üçün qəbuledici və çip mövcuddur.
Üzük yalnız ödəniş üçün nəzərdə tutulmayıb. Bu üzükləri avtomobilinizə, mənzilinizə, kompüterinizə daxil olmaq üçün açar kimi də istifadə edə biləcəksiniz.
Gələcəkdə üzük vasitəsilə Beynəlxalq Bankın ATM-lərdən pul çıxarmaq da mümkün olacaq.
Qeyd edək ki, Visa-nın məhsullarından biri də "ağıllı üzük"dür. Yaxın əlaqə texnologiyası (NFC) ilə çalışan "ağıllı üzük" lə POS-terminallarda ödəniş etmək mümkündür.