Azərbaycanlılar bank kartları ilə xaricdə alış-verişi artırıblar
Azərbaycanda dövriyyədə olan bank kartları ilə bu ilin yanvar ayı ərzində 160 milyon manat həcmində əməliyyat həyata keçirilib.
Azərbaycan Mərkəzi Bankınının (AMB) aylıq statistikasına görə, əməliyyatların həcmi əvvəlki ay ilə müqayisədə 7% azalıb. Ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə isə 14% artım qeydə alınıb.
Yanvar ayı ərzində həyata keçirilən ölkədaxili əməliyyatların 44 milyon manatı ATM, 54 milyon manatı POS-terminal vasitəsilə həyata keçirilən, 35 milyon manatı elektron ticarət əməliyyatlarının payına düşüb.
Beləliklə, ölkədaxili əməliyyatların həcmi 133 milyon manat təşkil edib ki, bu da əvvəlki ayla müqayisədə 13% azalma, ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə isə 14,7% artım deməkdir.
AMB-nin məlumatına əsasən, ölkə xaricində bank kartları ilə hesabat ayında 27 milyon manat əməliyyat həyata keçirilib. Bu da əvvəlki ayla müqayisədə 42%, əvvəlki ilin eyni dövrü ilə müqayisədə isə 12,5% çoxdur.