“Bakı Metropoliteni”ndə 500 milyon manata yaxın zərər
“Bakı Metropoliteni” QSC 2019-cu ili 55,1 milyon manat zərərlə başa vurub.
Qurumun maliyyə hesabatınagörə, bu, 2018-ci illə müqayisədə 0,4% çoxdur.
Son nəticədə səhmdar cəmiyyətinin yığılmış zərəri 12,9% artaraq 481,7 milyon manata çatıb.
Ötən il “Bakı Metropoliteni”nin sərnişindaşımadan gəlirləri 68,9 milyon manat (əvvəlki ilə nisbətən 27,2% çox), dövlət büdcəsindən aldığı dotasiya 49,4 milyon manat (1,2% çox), sair əməliyyat gəlirləri 5,7 milyon manat (1% az) təşkil edib.
Ötən il QSC-nin istifadə etdiyi material ehtiyatlarının dəyəri 6,4 milyon manat (3,95% az), istifadə etdiyi neft məhsullarının dəyəri 622 min manat (33,2% çox), istifadə etdiyi elektrik enerjisinin dəyəri 11,2 milyon manat (1,7% az), istifadə etdiyi qazın dəyəri 172 min manat (23,6% az), istifadə etdiyi suyun dəyəri 4,1 milyon manat (0,2% çox), işçi heyəti üzrə xərcləri 46,1 milyon manat (4,3% çox), torpaq, tikinti və avadanlıqlar üzrə amortizasiya xərcləri 95,8 milyon manat (12,55% çox), qeyri-maddi aktivləri üzrə amortizasiya xərcləri 162 min manat (31,7% çox), tikinti və avadanlıqlarının qalıq dəyəri 460 min manat (44,8% az), digər xərcləri 9,3 milyon manat (35,85% çox), sair əməliyyat xərcləri isə 4,8 milyon manat (31,7% çox) təşkil edib.
Bu il yanvarın 1-nə “Bakı Metropoliteni”nin aktivləri 2 milyard 451,8 milyon manat olub ki, bu da illik müqayisədə 1,75% çoxdur. Hesabat dövründə qurumun öhdəlikləri 5,3% azalaraq 54 milyon manata düşüb, balans kapitalı isə 1,9% artaraq 2 milyard 397,7 milyon manata, o cümlədən nizamnamə kapitalı 3,6% artaraq 2 milyard 879,4 milyon manata çatıb.