Depozit dərəcəsi 13%-dən aşağı düşdü
Mərkəzi bankın depozit hərracında bağlanılmış depozit əqdləri üzrə orta ölçülmüş faiz dərəcəsi aşağı düşür.
“Marja” xəbər verir ki, 01.05.2017-ci il tarixində Mərkəzi Bank tərəfindən vəsaitlərin cəlb edilməsi üzrə keçirilmiş növbəti depozit hərracında tələb 274.9 milyon manat, hərracın nəticəsində bağlanılmış depozit əqdləri üzrə orta ölçülmüş faiz dərəcəsi isə 12,98% təşkil etmişdir. Bu, 2017-ci ildə qeydə alınmış ən aşağı faiz dərəcəsidir.
28.04.2017-ci il tarixində keçirilmiş depzoit hərracında bağlanılmış depozit əqdləri üzrə orta ölçülmüş faiz dərəcəsi 13,53%, 24.04.2017-ci il tarixində 13,71%, 17.04.2017-ci il tarixində 13,96%, 14.04.2017-ci il tarixində 14,14%, 10 aprel 2017-ci il tarixində 14,58%, 03 aprel 2017-ci il tarixində 14,76%, 31 mart 2017-ci il tarixində 14,53%, 27 mart 2017-ci il tarixində 14,71%, 17 mart 2017-ci il tarixində 14,60%, 13 mart 2017-ci il tarixində 14,65%, 6 mart 2017-ci il tarixində 14,79%, 3 mart 2017-ci il tarixində 14,79%, 27 fevral 2017-ci il tarixində 14,73%, 20 fevral 2017-ci il tarixində 14,87%, 17 fevral 2017-ci il tarixində 14,73%, 13 fevral 2017-ci il tarixində 14,74%, 6 fevral 2017-ci il tarixində 14,81%, 3 fevral 2017-ci il tarixində 14,79%, 30 yanvar 2017-ci il tarixində 14,60%, 24 yanvar 2017-ci il tarixində 14,59%, 17 yanvar 2017-ci il tarixində 14,00%, 09 yanvar 2017-ci il tarixində 14,80% təşkil etmişdi.
Qeyd edək ki, son depozit hərraclarında tələb təklifi kəskin üstələyir.
Mərkəzi Bank depozit hərracları üzrə son dövrlər 14 gün müddət və 12,01%-14,99% faiz intervalı müəyyən edib. Ötən il keçirilmiş hərraclarda müddət 28 gün idi.
Mərkəzi Bank 13 İyun 2016-cı ildə keçirilmiş birinci hərracda 6,49% dərəcəsi ilə 129 ilyon manat cəlb etmişdi. Ən yüksək faiz dərəcəsi 14,98% olaraq 2016-ci ilin 14 Noyabr tarixində qeydə alınmışdı.